Zamknij

Zmiany w zgłaszaniu szkód łowieckich

07:42, 07.04.2018 P.K Aktualizacja: 07:42, 07.04.2018
Skomentuj

Od 1 kwietnia b.r. szkody łowieckie należy zgłaszać w gminie, a nie do kół łowieckich. Przepisy znowelizowanego Prawa Łowieckiego mają na celu m.in. bardziej rzetelne ich szacowanie, chroniąc tym samym rolników. Kto przyjmie zgłoszenia? Pracownicy gminy, lecz w wielu samorządach jeszcze o tym nie wiedzą. Najwięcej niejasności dotyczy samego postępowania w sprawie tworzenia komisji i szacowania szkód, a wiedza urzędników jest zdobywana we własnym zakresie. 

Urzędnicy nie posiadają jeszcze formularzy wniosków, ale wiadomo, że zgodnie z Ustawą wniosek powinien zawierać w szczególności:
- imię i nazwisko lub nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela lub posiadacza gruntów rolnych,
- wskazanie miejsca wystąpienia szkody,
- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.

Główne zadanie zmiany przepisów, to ułatwienia dla rolników. Nowe prawo wprowadza trzy osobową komisję, w skład której wejdzie nie tylko przedstawiciel koła łowieckiego, ale także poszkodowany rolnik oraz delegowany urzędnik gminy lub sołtys. Do tej pory szacowane szkody były w obecności dwóch przedstawicieli łowczych i poszkodowanego rolnika. Rolnicy mniej obeznani w przepisach mogli mieć trudności we właściwym dochodzeniu swoich praw, często nie zdawali sobie też sprawy z możliwości pomocy przeszkolonej osoby z Izby Rolniczej. Komisja prawidłowo działająca powinna pojawić się w ciągu siedmiu dni od jej zgłoszenia, gdy strata nie przekracza 30% skutkuje to brakiem odszkodowania. 

Według obecnych przepisów, jeśli rolnik nie chce aby myśliwi chodzili po jego polu, powinien ten fakt zgłosić do Starostwa, które wykreśli działkę z okręgu łowieckiego. nie oznacza to, że nie może ubiegać się o odszkodowania, bo wypłaci je Skarb Państwa. Jednak rolnik musi się liczyć z tym, że do buszujących wśród plonów zwierząt raczej nikt nie odda strzału. 

Nowe prawo łowieckie wymaga od myśliwych obowiązkowego przejścia badania lekarskiego i psychologicznego.Ponadto dzieci nie mogą już brać udziału w polowaniach.   

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%