Zamknij
REKLAMA

Czy dasz się oszukać na kartę SIM?

09:16, 30.07.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

W związku z pojawieniem się nowej metody działania oszustów, policjanci apelują o ostrożność. Przestępcy uzyskują nową kartę SIM  za pomocą podrobionych upoważnień i dokumentów otrzymanego hasła wypłacają pieniądze z konta.

Oszustwa finansowe na duplikat karty SIM to nowa metoda działania oszustów. Oszustom udaje się uzyskać nową kartę SIM wydaną na zarejestrowany numer telefonu komórkowego za pośrednictwem operatora sieci komórkowej oraz za pomocą podrobionych upoważnień lub dokumentów. Dzięki nowej karcie SIM otrzymują hasła wymagane do dokonywania transakcji finansowych za pośrednictwem konta bankowego i w ten sposób wypłacają pieniądze.

W jaki sposób działają oszuści?

KROK 1

Oszuści zbierają dane osobowe klienta, poprzez Phishing, Vishing, Smishing lub w dowolny inny sposób.

KROK 2

Następnie  blokują kartę SIM u operatora komórkowego w punkcie detalicznym za pomocą fałszywego dowodu tożsamości

KROK 3

Operator komórkowy dezaktywuje oryginalną kartę SIM i wydaje nowy duplikat karty SIM oszustowi

KROK 4

Oszuści następnie generują jednorazowe hasło wymagane do ułatwienia transakcji wykorzystujących skradzione informacje bankowe. Hasło jest odbierane na nowej karcie SIM posiadanej przez oszusta.

Jak chronić się przed oszustwami:

- jeśli twój numer telefonu przestał działać, zwróć się do operatora komórkowego, czy został wydany duplikat karty,

- zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia SIM i e- mail z informacjami o działaniach na koncie bankowym,

- regularnie sprawdzaj wyciągi bankowe i historię transakcji pod kątem wszelkich nieprawidłowości.

Oprac. mk

(P.K)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone