Zamknij

Tygrysy z NATO będą latały nad Nadarzycami

21:37, 14.05.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Przygotowania do ćwiczeń prowadzono od dłuższego czasu. Główne miejsce całego przedsięwzięcia ma miejsce w Poznańskich Krzesinach, ale także Nadarzyce będą wykorzystywane do celów ćwiczeniowych Sił Powietrznych NATO. Będzie można zobaczyć zarówno  F-16 z Holandii, Eurofightery z Włoch, Rafale z Francji, Gripeny z Czech – w sumie prawie 80 maszyn z różnych części Europy. Wszystkie łączy tygrys widniejący w logo eskadr, do których należą  oraz to , że uczestniczą w najbardziej prestiżowych ćwiczeń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tiger Meet to przede wszystkim ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Polskę będzie reprezentować 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyposażona w myśliwce F-16. To właśnie ta jednostka jest członkiem NATO Tiger Association, czyli stowarzyszenia, co skupia maszyny z tygrysim motywem. Udział w szkoleniu biorą między innymi 3 Eskadra Lotnicza, 4 i 8 Pułku Przeciwlotniczy, 36 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, 2 Pułk Inżynieryjny, 56 Baza Lotnicza, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a także z 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz z żołnierze GROM-u. Mimo że manewry będą odbywać się w Krzesinach, wzmożony ruch powietrzny będzie także w okolicach lotnisk w Powidzu, Mirosławcu, Świdwinie, Malborku oraz nad poligonami w Drawsku, Ustce, , Żaganiu i Biedrusku i oczywiście w.Nadarzycach.

Największym zainteresowaniem cieszą się samoloty pomalowane w charakterystyczne pasy tygrysa, lub wizerunki ukazujące elementy tego drapieżnika. Jest to nie tylko atrakcja dla widzów, ale przede wszystkim dla fotografów. 

Historia spotkań tygrysów ma swój początek 1961 roku. Amerykański Dywizon Sił Powietrznych  zaprosił do wspólnych ćwiczeń eskadry z Francji i Wielkiej Brytanii. W ten sposób Amerykanie odpowiedzieli na apel francuskiego ministra obrony Pierre'a Messmera. Wnioskował on o zbliżenie wojsk poszczególnych państw NATO. Jednostki, które zaczęły razem trenować, miały w logo tygrysa. W tym samym roku powołały one NATO Tiger Association, stowarzyszenie, które regularnie organizuje tygrysie manewry. Organizowane w Polsce wydarzenie ma swoje święto, gdyż w tym roku obchodzimy nie tylko 100 lecie odzyskania niepodległości, ale także 100 lecie zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego oraz 100 lecie Lotnictwa Polskiego.

fot. GlobalAirPower

(P.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone