Zamknij

Czy w Jastrowiu będą się mniej upijać?

16:31, 15.06.2018 | re
REKLAMA
Skomentuj

Ograniczenia będą dotyczyć jedynie miejsc, w których alkohol sprzedawany jest „z przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży” ( czyli 2 sklepy nocne i 2 stacje paliw). Zakaz nie będzie obowiązywał w lokalach gastronomicznych choć tych w Jastrowiu zbyt wielu nie ma.

Projekt ograniczenia godzin, w których można sprzedawać alkohol w detalu, został wystosowany przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomani. Zaproponowano ograniczenie w godzinach 23.00 do 6:00. 

Projekt został przedyskutowany podczas wspólnego posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej i wywołał sporo emocji. Na spotkaniu pojawili się także przedsiębiorcy, których dotyczy ten przepis. Pracownicy sklepu całodobowego przy ul. Słowackiego sami, z własnej inicjatywy, zebrali około 300 podpisów obawiając się, iż ograniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 23, spowoduje skrócenie godzin otwarcia sklepu, co wiąże się, iż ktoś straci pracę.  Właścicielka punktu przy ul. Poznańskiej zebrała 400 podpisów od osób, które nie są za ograniczaniem sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.  Mocne argumenty padały zarówno ze strony przedsiębiorców, którzy wskazywali, że takie działania przyczyniają się do ograniczenia wolności gospodarczej. Podkreślali, że są osoby, co pracują na nocne zmiany i nie zawsze od 22 do 6. Dzięki sklepom nocnym mogli zakupić papierosy, napoje, czy słodycze. Częstymi klientami są przejezdni, którzy cieszą się, że w końcu jest jakiś otwarty sklep na trasie. Wprowadzanie kolejnego przepisu z ograniczeniami nie sprawi, że ludzie będą spożywali mniej alkoholu. Wystarczy, że te przepisy które są  i odnoszą się do zakazu sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym i młodzieży poniżej 18 lat, będą wciąż przestrzegane,  Ten co chce się napić, to znajdzie na to sposób i handel nocny zostanie przeniesiony do niekontrolowanych melin - zauważali przedsiębiorcy.

Osoby będące za wprowadzeniem ograniczeń w sprzedaży alkoholu, podawały przykład ilości zgłoszeń, gdzie występuje przemoc w rodzinie. najczęstszą przyczyna jest tutaj właśnie alkohol. Również bywały skargi mieszkańców dotyczące zachowania się osób będących pod wpływem alkoholu. Padały nawet argumenty, że bywały skargi na zasikane murki, czy klatki w pobliskich lokalach. Burmistrz Piotr Wojtiuk zauważa także, że bywają przypadki, że delikwenci przychodzą rano do pracy jeszcze pod wpływem alkoholu, a to jest problem dla tych największych pracodawców. 

Na obecną chwilę radni zmienili projekt uchwały. Radny Adam Dzbuk proponował, aby zakaz wprowadzić od godziny 2:00 do 6:00, radny Michał Kruszyński optował za stanowiskiem komisji zajmującej się problemami alkoholowymi, gdzie ograniczenie miałoby być od godziny 23:00. Największe jednak poparcie radnych otrzymał wniosek Łukasza Cyruka, aby wprowadzić ograniczenie od godziny 24:00 do 6:00.

Głosowanie nad ostateczną wersją uchwały odbędzie się 26 czerwca, a uchwała wejdzie w życie jeszcze w wakacje.

Czy powinno być organiczona sprzedaż alkoholu?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(re)
REKLAMA

Komentarze (7)

patrykpatryk

1 1

A czy pędzenie w domu jest zakazane, czy tylko sprzedaż jest nielegal? 11:02, 16.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

henryhenry

3 1

Zajmujcie się żulami co stoją koło totka w dzień. Tu jest problem , a nie godziny otwarcia 21:56, 16.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzaSza

3 0

A mało żuli stoi pod nocnym na Poznańskiej. Jestem za normalny człowiek do godziny 24 kupuje alkohol a nie łazi po nocnych. 09:23, 17.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolPol

2 1

Alkohol sprzedawany młodzieży poniżej 18 roku tego nikt nie widzi. Pijanym sprzedawany. To się pytam kto przestrzega przepisy. Dawno powinny być zabrane koncesje na sprzedaż alkoholu. 09:50, 17.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BenyBeny

0 0

Ale sprzedawany jest w sklepach nie nocnych tylko spożywczych w ciągu dnia. Potwierdzam to... 09:57, 17.06.2018


JfJf

2 1

W nocnych sprzedaż małolatom i na krechę to niestety częsty widok. W sklepach w trakcie dnia to też norma. Szczególnie tych małych. 21:07, 17.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RustyRusty

0 0

??????
??????
????
????

????
????
??????

????
???????? 07:32, 15.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone