Zamknij

Czy rozmawiasz przez telefon jadąc samochodem? Uważaj.

08:08, 20.09.2018 P.K Aktualizacja: 08:10, 20.09.2018
Skomentuj

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet krótkiego sms-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów.

Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem negatywnie wpływa na naszą czujność, refleks i koncentrację na drodze. A stąd już krótka droga do wypadku.

Codziennie wielu z nas wykonuje nawet dziesiątki rozmów telefonicznych. Czasem dzwonimy do żony, dziecka, kolegi, czasem przez telefon załatwiamy sprawy biznesowe, a czasem prywatne. Niestety zdarza się, że część rozmów telefonicznych wykonywana jest podczas jazdy. Zwłaszcza, że oprócz samych rozmów telefonicznych kierowcy piszą sms-y czy korzystają z portali społecznościowych. A to już krótka droga do niebezpiecznego zdarzenia – skupiając się na ekranie naszego smartfona, automatycznie odrywamy się od tego co dzieje się na drodze. Kilka sekund naszej nieuwagi może spowodować, że nie zauważymy pieszego przechodzącego przez przejście czy zjedziemy na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z innym pojazdem.

Jak to wygląda w praktyce?

Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich. Dlatego wczoraj (18 września) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili wzmożone działania pod kryptonimem „Telefon”, które prowadzone były przez funkcjonariuszy w całej Polsce. Policjanci zwracali uwagę na to, czy kierowcy przestrzegają przepisów kodeksu drogowego dotyczących korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy. W akcji na terenie powiatu złotowskiego udział wzięło 8 policjantów złotowskiej drogówki, którzy skontrolowali 52 pojazdy. Funkcjonariusze ujawnili, aż 21 przypadków korzystania z telefonu w trakcie jazdy przez kierujących.

Postęp technologiczny i ciągła potrzeba bycia „online” sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii, dlatego warto być rozważnym i z "głową" korzystać z nowych technologii i nowinek technicznych.

 

źrodło KPP Złotów

fot.Pixabay

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%