Zamknij

Pomnik w Jastrowiu do likwidacji?

22:55, 03.10.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Według Instytutu Pamięci Narodowej miecze grunwaldzkie, znajdujące się w centrum Jastrowia przy ul. Gdańskiej mają zostać rozebrane. Miecze stoją na terenie GDDKiA, zatem samorząd może się nawet nie dowie, kiedy dojdzie do usunięcia pomnika.

Dokument prawdopodobnie został skierowany przez wojewodę do wielkopolskiego GDDKiA, jednak ciężko znaleźć potwierdzenia w tej instytucji.  Według IPN przedmiotowe obiekty przedstawiają miecze Grunwaldu w formie, która została im nadana przez prosowiecką Gwardię Ludową. Według autorów symbol jest więc wytworem sił prosowieckich, w jednoznaczny sposób kojarzy się z okresem Polski Ludowej, co potęguje umieszczenie na nim orła bez korony i dlatego należy go rozebrać.

Powszechnie mówiło się, że Jastrowski pomnik został wyprodukowany jeszcze w miejscowych zakładach Jastrobet jako jeden z pierwszych egzemplarzy w tym regionie. Jednak okazuje się, że nie miało to miejsca w Jastrobecie, a w miejscowych zakładach KBK. 

(P.K)
REKLAMA

Komentarze (2)

wiem wszystkowiem wszystko

0 0

raz sierpem raz młotem ... resztę znacie ... serio 20:22, 17.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NNNN

0 0

Skoro ktos madry o tym decyduje to niech rozbiera tez pomnik rowniez w pile i innych miejscowosciach. Usiadzie jakis tam pajac na stolku i sie wymadrza. Ale jednak jak spojrzec to jest pomnik walki o nasze miasto i inne tereny. 23:15, 17.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone