Zamknij

Wybory samorządowe już w niedzielę! Jak i gdzie głosować?

12:22, 19.10.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

21 października 2018 roku o godzinie 7.00 rozpocznie się głosowanie. Mieszkańcy wybiorą burmistrza i radnych, których kadencja potrwa pięć lat. Jak oddać ważny głos?

Tak lub nie dla burmistrza

W Jastrowiu swoją kandydaturę na stanowisko burmistrza zgłosiła tylko jedna osoba, więc głosowanie ograniczy się do odpowiedzi „tak” lub „nie”. Do ogłoszenia zwycięstwa wystarczy więcej niż połowa ważnych głosów. Jeśli większość głosujących opowie się przeciwko kandydatowi, wyboru dokona rada miasta. Swoje kandydatury będą mogły zgłaszać grupy odpowiadające co najmniej 1.3 ustawowego składu rady, a ostateczna decyzja musi zostać podjęta bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym.

Tak będzie wyglądała karta do głosowania za lub przeciw kandydaturze na burmistrza:

Pewny mandat

Inaczej wygląda sytuacja kandydatów na radnych w okręgach, w których zarejestrował się tylko jeden kandydat. W takim przypadku kandydat automatycznie otrzyma mandat, a głosowanie nie odbędzie się. Wciąż pozostanie jednak możliwość oddania głosu na kandydatów do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego, więc nie oznacza to, że tegoroczne wybory można po prostu odpuścić!

Linie muszą się przeciąć

W tym roku dokonano zmiany definicji „znaku X”, czyli krzyżyka stawianego przy nazwisku wybranego kandydata. Obecnie to „co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki na karcie głosowania”. Znak może więc przybrać niemal dowolną formę, o ile w obrębie kratki przetną się przynajmniej dwie linie. Głos nie będzie ważny, jeśli:

  • Znak X zostanie postawiony przy nazwisku więcej niż jednego kandydata
  • Znak X nie zostanie postawiony w żadnej kratce
  • Znak X będzie postawiony tylko w kratce przy nazwisku kandydata skreślonego przez komisję wyborczą

Na to, czy głos będzie ważny nie wpłyną za to wszelkiego rodzaju dopiski (o ile nie pojawią się one w obrębie kratek do głosowania).

W wyborach samorządowych 2018 w Jastrowiu można więc oddać głos za lub przeciw kandydaturze na stanowisko burmistrza, na konkretnego kandydata na miejskiego radnego w jednomandatowym okręgu, na jedną listę (wybierając preferowanego kandydata) do rady powiatu i jedną listę do sejmiku wojewódzkiego (wybierając preferowanego kandydata).

Komisje czynne do 21.00

Głosowanie rozpocznie się o godzinie 7.00 i zakończy o godzinie 21.00. Tu znajdziesz pełną listę kandydatów na radnych.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone