Zamknij

Masz użytkowanie wieczyste? Uważaj.

16:29, 20.10.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Koniec z użytkowaniem wieczystym, przygotuj się przed wejściem ustawy 1 stycznia 2019roku

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych. Przekształcenie dotyczy 0,5 miliona ludzi w Polsce. Niektórzy już spekulują, że znajda się osoby chcące w nieuczciwy sposób zarobić na zmianie tych przepisów, wyszukując atrakcyjnych gruntów. Przekształcenie dotyczy także budynków gospodarczych, garaży, obiektów i urządzeń budowlanych. 

Podstawą ujawnienia własności gruntów w Księdze Wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków stanowić będzie zaświadczenie wydane przez Burmistrza. Zaświadczenia zostaną wystawione nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia, czyli do 31 grudnia 2019 roku (bez opłaty skarbowej).W przypadku złożenia wniosku przez właściciela opłata skarbowa wyniesie 50 złotych, a termin wydania zaświadczenia wynosi 4 m-ce od dnia otrzymania wniosku. Sąd dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu w dziale III księgi wieczystej roszczenia Gminy o opłatę. Za dokonanie wpisów w księdze wieczystej nie uiszcza się opłat sądowych.

Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobligowane płacić za nabycie prawa własności raz w roku do dnia 31marca, w maksymalnym okresie do 20 lat. Opłatę za przekształcenie z roku 2019, będzie można wpłacić do 29 lutego 2020 roku. Na wniosek będzie można zastosować opłatę jednorazową.  Na nowych właścicieli czeka jeszcze opłata na koniec od wykreślenia wpisu roszczenia gminy z księgi wieczystej. 250zł w przypadku opłaty jednorazowej i 75zł w pozostałych przypadkach. Na ulgowe traktowanie mogą liczyc osoby , których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

W urzędzie gminy w Jastrowiu można znaleźć dodatkowe informacje w Referacie Gospodarki Komunalnej , pokój nr 2 lub telefonicznie 67 265 72 36.

 

źródło: jastrowie.pl

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone