Zamknij

Gmina ma nowy Statut

10:51, 27.10.2018 P.K Aktualizacja: 10:54, 27.10.2018
Skomentuj

25 października w sali sesyjnej odbyło się ostatnie posiedzenie radnych bieżącej kadencji. Mimo, że wszyscy znali już wyniki wyborcze, frekwencja była 100%. Głównym tematem było uchwalenie zmian w Statucie.

Konieczność wprowadzonych zmian jest podyktowana nowelizacją ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 130).

Statut był przygotowywany do zmiany jeszcze przed nowelizacja ustawy przez sejm, jednak zmiany spowodowały konieczność rozpoczęcia prac na nowo. Powstała propozycja na bazie projektu prawników z WOKIiS, który był przygotowany jako nowy statut, jednak ze względu na przypuszczenia iż uchwalenie nowego statutu może mieć wpływ na insygnia władzy, przygotowany został projekt jego jedynie nowelizacji.  Gdyby ważność insygniów została zakwestionowana przez wojewodę w nowym statucie,  wówczas herb musiałby przejść przez opinię komisji heraldycznej, co mogło związać się z tymczasowym brakiem możliwości używania ich w pracy urzędu, a ponadto koszt opinii komisji heraldycznej wycenia się na około 20-30tys złotych.

W zmieniającej uchwale dotyczącej statutu zmiany nastąpiły nie tylko w zakresie długości kadencji organów jednostek samorządu, ale  dotyczą wielu ważnych kwestii w zakresie organizacji i funkcjonowania organów ujmowanych w statutach. W nowelizowanym statucie uchwalono  powołanie  komisji skarg, wniosków i petycji. Komisja ta stanowić będzie więc drugą, obok komisji rewizyjnej, obligatoryjną komisję organu stanowiącego jednostek samorządu terytorialnego. Uschematyzowano zasady tworzenia klubu radnych, zasady i tryb składania interpelacji i zapytań przez radnych oraz zasady składania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Wprowadzono także uchwały około statutowe, w tym uchwałę dotyczącą konsultacji społecznych. Nie znalazła się jednak uchwała dotycząca budżetu obywatelskiego, gdyż w małych gminach nie ma tego obowiązku. Mogą się jednak zająć tym już nowi radni, którzy jak w mało której gminie, maja możliwość inicjatywy uchwałodawczej nawet jako pojedynczy radny. .

Termin wejścia w życie nowej uchwały dopasowującej przepisy ustawy do  prawa miejscowego wchodzą na początku kadencji nowej rady, czyli już 16 listopada br.

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%