Zamknij
REKLAMA#ocieplenie #ogrzewanie #gas #fotowoltaika #węgiel #ciepło #innowacja

Dzień bezpiecznego internetu

08:19, 05.02.2019 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

5 lutego obchodzony jest na całym świecie „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetu. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem".

5 lutego br. obchodzony jest na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu. Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej  w ramach programu „Safer Internet” Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce „Dzień Bezpiecznego Internetu” organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu w naszym kraju „Safer Internet”.
Głównym partnerem wydarzenia jest fundacja Orange. W bieżącym roku partnerami są także Facebook Polska oraz Google Polska, a tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem”.
Internet to jedno z najważniejszych mediów wykorzystywanych do nauki i rozrywki. Mimo wielu zalet może być również wykorzystywany do szkodliwych działań. Na zagrożenia występujące w sieci szczególnie podatne są dzieci i młodzież. Dlatego warto skorzystać z porad, aby czas spędzony w wirtualnym świecie był bezpieczny.
1. Cyberprzemoc
Mówimy o niej wtedy gdy, ktoś wyzywa, straszy lub poniża kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu. Robi zdjęcia lub nagrywa film z osobą, która nie wyraziła na to zgody, umieszcza w sieci lub rozsyła za pomocą telefonu zdjęcia, filmy, teksty, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
Jeśli chcesz nagrać film lub zrobić komuś zdjęcie, zawsze zapytaj tę osobę o pozwolenie. Nie można nagrywać ani fotografować osób, które sobie tego nie życzą.
Nie umieszczaj w sieci zdjęć ani filmików z osobami, które nie wyraziły na to zgody. Jeśli ktoś umieści w internecie materiał, który Cię obraża lub ośmiesza, zgłoś to natychmiast administratorowi danej strony.
Nie przenoś konfliktów do sieci. Nie umieszczaj w internecie obraźliwych ani ośmieszających filmików. Możesz nimi wyrządzić komuś prawdziwą krzywdę. Szanuj innych internautów. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
2. Hejt
W sieci można niekiedy spotkać nieprzyjemne, obraźliwe wpisy, np. pod filmami czy czyimiś postami w serwisie społecznościowym. Takie obrażanie w Internecie nazywamy hejtem. Osoby, które tworzą takie nienawistne, obraźliwe wpisy, nazywamy hejterami.
Pamiętaj, by na obraźliwe wpisy nie reagować pod wpływem emocji, Zastanów się, zanim odpowiesz na hejterski komentarz, w ten sposób jedynie prowokujesz hejtera do dalszego obrażania. Nie udostępniaj hejterskich wpisów. Sam także powstrzymaj się od obrażania innych w sieci, postaraj się swoją opinię wyrazić w sposób kulturalny. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo.
3. Znajomości i prywatność w sieci
Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary. Nigdy w 100% nie można zaufać osobie poznanej w sieci. Spotkania z osobami poznanymi w internecie mogą być niebezpieczne. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
Chroń swoją prywatność. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas. W adresie swojej poczty elektronicznej nie używaj własnego imienia i nazwiska. Jeżeli prowadzisz w internecie stronę, nigdy nie podawaj tam swojego adresu domowego, numeru telefonu itp.
Jeśli wypełniasz formularz rejestracji, gdzie należy wpisać dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek, adres e-mail), skonsultuj to z rodzicami. Umieszczanie danych osobowych w sieci jest niebezpieczne, warto więc, aby to rodzic zdecydował, czy wpisywanie prywatnej informacji o sobie jest na pewno konieczne.
Odchodząc od komputera, nie zapominaj o wylogowaniu się ze swojego konta na poczcie czy portalu społecznościowym. Wtedy niepowołane osoby nie będą miały okazji poznać Twoich danych.


www.sieciaki.pl/IW

źródło KPP Złotow

fot.pexels.com

REKLAMA
(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone