Zamknij
REKLAMA#ocieplenie #ogrzewanie #gas #fotowoltaika #węgiel #ciepło #innowacja

Działania NURD 16-17 maja

08:41, 17.05.2019 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

W dniach 16 - 17 maja br. policjanci ruchu drogowego województwa wielkopolskiego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ich genezą jest troska o bezpieczeństwo w szczególności pieszych i kierujących rowerami, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

W ramach realizowanych kolejnych już działań o zasięgu wojewódzkim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Warto podkreślić, że w tym roku na terenie całego kraju, w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku zmniejszyła się liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Tym niemniej połowa wypadków z udziałem pieszych miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Niestety pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych w tym zakresie to przejścia dla pieszych są ciągle miejscami niebezpiecznymi a przecież w swej istocie gwarantować powinny uczestnikom ruchu bezpieczne przekroczenie jezdni.

Podczas trwających wojewódzkich działań policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom powstających w relacji kierujący samochodami a użytkownikami pojazdów jednośladowych. Wiosenna aura sprzyja korzystaniu z tych ostatnich a kierujący nimi jak każdy uczestnik ruchu drogowego są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty jednośladów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy z nich powinien mieć świadomość możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruch ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.

Policjanci obejmą szczególnym nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Funkcjonariusze ukierunkują czynności kontrolne na ujawnianie i represjonowanie wykroczeń polegających przede wszystkim na:

Nieprawidłowym zachowaniu się kierujących pojazdami względem pieszych tj. miedzy innymi nieudzielaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzaniu/omijaniu pojazdów na przejściach dla pieszych, parkowania pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, w szczególności jeżeli ogranicza to widoczność pieszych;

Nieprawidłowym zachowaniu się kierujących pojazdami mechanicznymi względem kierujących rowerami;

Naruszeń popełnianych przez kierujących rowerem takich jak: jazda rowerem bez wymaganego oświetlenia, w nieprawidłowy sposób np. wzdłuż po chodniku lub po przejściu dla pieszych;

Nieprawidłowym zachowaniu pieszych takich jak:przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych lub w nieprawidłowy sposób, poruszanie się po zmroku drogą bez elementów odblaskowych;

Kontrolę prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w rejonach przejść dla pieszych/przejazdów dla rowerzystów, placówek szkolno-wychowawczych, placówek handlowych oraz zakładów pracy.

REKLAMA
(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone