Zamknij

Zmarszczki na twarzy - jak powstają?

13:12, 24.02.2021 P.K Aktualizacja: 13:13, 24.02.2021
Skomentuj

Zmarszczki to jedna z oznak naturalnego procesu starzenia się naszej skóry. Na tempo zmian mają wpływ geny, promieniowanie UV, poziom hormonów, dieta, stosowana pielęgnacja i wiele innych. Na szczęście spośród tych wszystkich czynników na większość możemy mieć większy lub mniejszy wpływ.

 

Czym są zmarszczki?

 

Zmarszczka to bruzda na naszej skórze, która jest wynikiem załamania się pod nią swojego rodzaju szkieletu zbudowanego z włókien kolagenowych i elastynowych. W strukturze młodej cery te włókna mają określoną orientację i są uporządkowane tak, by dać jednocześnie jak największą elastyczność, przy zachowaniu maksymalnej wytrzymałości. Wraz z wiekiem zaczyna też ubywać pewnego rodzaju wypełniaczy naszej cery, czyli np. kwasu hialuronowego.

 

Kiedy pojawiają się zmarszczki?

 

Przyjmuje się, że nasze ciało zaczyna się starzeć od około 25 roku życia. Przed tym okresem, mogą się jednak pojawić tzw. zmarszczki mimiczne, które wynikają z przeciążenia struktury skóry w pojedynczych miejscach, np. w wyniku powtarzalnej mimiki twarzy. Na tempo zmian związanych ze starzeniem, szczególnie widocznych na wrażliwych delikatnych okolicach ciała, ma wpływ wiele czynników. O ile z genami się urodziliśmy i nie mamy już na nie wpływu, a hormony bywa ciężko wyregulować, to nad pielęgnacją, dieta, czy ochroną przed szkodliwymi czynnikami już możemy popracować, dzięki czemu przedłużymy sobie młodość. Statystycznie tzw. kurze łapki mogą pojawiać się już na początku 4-tej dekady życia, około 10 lat później pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami. Pomiędzy 50-, a 60-tym rokiem życia dochodzi do zaniku tkanki podskórnej i poza zmarszczkami skóra zaczyna robić się wiotka i opadać. Szczególnie widać to w okolicy szyi i policzków.

 

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy i do twarzy

 

Oczy to szczególnie wrażliwa okolica twarzy, wymagająca też nieco innej, delikatniejszej, ale jednocześnie intensywnej pielęgnacji. Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy i do twarzy, niezależnie od wieku, powinien być przede wszystkim silnie nawilżający. Wraz z wiekiem użytkowniczki, jego skład powinien stawać się coraz bogatszy. Dobór idealnych substancji dla każdej z nas będzie inny, zależny od aktualnego stanu naszej cery. Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy i do twarzy może zawierać w swoim składzie antyoksydanty, które wspomogą regenerację i spowolnią starzenie się. D tego przydatnym dodatkiem będzie m.in. koenzym Q10 i retinol, które pobudzą skórę do odbudowy i uporządkowania struktury włókien kolagenowych. Dla fanów naturalnych metod i wysublimowanych produktów dobrą propozycją mogą być produkty ze śluzem ślimaka, jadem odpowiedniego węża, czy naturalnym jedwabiem. Wiele z tych składników ma już udowodnione naukowo działanie, które w wielu przypadkach okazało się wręcz spektakularne. Niestety za dobrymi efektami, wyjątkowością samej substancji, trudnością jej pozyskania i przetworzenia tak, by zachowała swoje właściwości i jednocześnie mogła zostać użyta w przemyśle kosmetycznym, idzie też dużo wyższa cena, która dla wielu będzie barierą.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%