Zamknij

Przetargi jedną z dróg na przetrwanie dla firm fotowoltaicznych

09:47, 29.03.2022 . Aktualizacja: 09:48, 29.03.2022
Skomentuj

Przetargi fotowoltaika 2022 – dane branżowe

Rynek fotowoltaiczny urósł w ostatnich latach do poważnych rozmiarów. Z segmentu niszowego, przeznaczonego dla klientów premium, przekształcił się w jedną z najprężniej działających gałęzi w polskiej gospodarce. Na koniec 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju wyniosła 7670 MW, czyli o ponad 93,5% więcej niż rok wcześniej. Przeciętnie każdego dnia powstawało 1087 nowych mikroinstalacji prosumenckich. Branża dawała pracę ponad 35 tysiącom osób, a drugie tyle świadczyło swoje usługi w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Zlecenia na fotowoltaikę dosłownie leżały na drodze. To była jedna z pewniejszych i najefektywniejszych inwestycji. Nowy system rozliczania zadziałał jednak destabilizująco. Firmom pozostały trzy drogi rozwoju – przebranżowienie, ograniczenie skali działalności lub znalezienie skutecznego sposobu na pozyskiwanie nowych klientów.

Przetargi fotowoltaika 2022 – jest w czym wybierać

Jednym z miejsc, gdzie rynek odnawialnych źródeł energii nadal ma się bardzo dobrze, są zamówienia publiczne. Fotowoltaika pojawia się bardzo często w nowych przetargach, zapytaniach ofertowych i zleceniach. To nie powinno zresztą dziwić, biorąc pod uwagę silny nacisk instytucji międzynarodowych i władz polskich w implementowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Jakiego typu zlecenia na fotowoltaikę pojawiają się regularnie od początku 2022 roku?

Projekty parasolowe, czyli przedsięwzięcia prowadzone przez samorządy, których przedmiotem jest budowa instalacji PV u mieszkańców danej gminy. Niejednokrotnie takie zamówienie pozwala na pozyskanie nawet 300 wykonań w ramach jednej umowy!

Budowa farm fotowoltaicznych.

Dostawa i montaż instalacji na budynkach użyteczności publicznej o mocy nieprzekraczającej 50 kWp.

Zaprojektowanie i wykonanie instalacji na przedsiębiorstwach.

Statystyki pokazują, że w okresie od 1 stycznia do 15 lutego 2022 roku, na rynku zamówień publicznych pojawiły się 344 takie ogłoszenia. Potencjalni wykonawcy mają zatem do wyboru przeciętnie 7,5 przetargów dziennie. A to nie koniec, bo liczba postępowań stale rośnie.

Przetargi fotowoltaika 2022 – konkurencja

Mimo, że na rynku działa kilka tysięcy firm specjalizujących się w montażu paneli słonecznych, konkurencja na rynku zamówień publicznych wcale nie jest tak duża. Biorąc pod uwagę wyniki wybranych projektów z dłuższą datą wykonania, liczba spływających ofert waha się między sześcioma a dwunastoma. Ta liczba jest zresztą sztucznie zawyżona, bo praktycznie każdy przetarg kończy się odrzuceniem kilku propozycji. Bywały też sytuacje (na przykład dla zamówienia w Gminie Nowa Wieś Wielka), gdzie nie spłynęła żadna oferta. Dobrze skonstruowany kosztorys i poprawnie złożona aplikacja daje zatem sporą szansę na sukces. Zlecenia na fotowoltaikę są nadal możliwe!

Przetargi fotowoltaika 2022 – gdzie szukać nowych ogłoszeń?

Niewiele firm z branży fotowoltaicznej ma utworzone komórki zajmujące się przetargami. Z tego powodu trudno nowym graczom skutecznie szukać interesujących postępowań na zamówienia publiczne. Fotowoltaika jest przecież potrzebna praktycznie wszędzie – na budynkach gminnych, przy oczyszczalniach ścieków, na szkołach, uniwersytetach czy przedsiębiorstwach. Kto zatem może być zamawiającym? Czy istnieje jakaś centralna baza agregująca dostępne zlecenia na fotowoltaiką?

Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Serwis www.oferent.com.pl to nowoczesna platforma, na której w intuicyjny sposób uszeregowano wszystkie dostępne w danym momencie ogłoszenia. Znajdują się na niej nie tylko zadania z sekcji przetargi fotowoltaika 2022, ale także na przykład zlecenia, inwestycje czy wyniki postępowań. Dzięki tym wszystkim użytecznościom:

Zaplanujemy strategię uczestnictwa na rynku.

Nie ominiemy żadnego interesującego nas postępowania.

Uzyskamy szybki dostęp do dokumentacji przetargowej.

Znajdziemy podwykonawcę, jeśli ilość pozyskanych zleceń przekroczy nasze możliwości wykonawcze.

Serwis umożliwia skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego.

Zamówienia publiczne – fotowoltaika będzie nadal obecna!

Liczba publikowanych ogłoszeń z rynku zamówień publicznych jest silnie skorelowana z dostępnością dofinansowań. Zarówno jednostki publiczne, jak i przedsiębiorstwa chętniej inwestują, gdy chociaż częściowo mogą starać się o refundację ponoszonych kosztów. Najpopularniejszymi kanałami dofinansowań są środki europejskie. Już niebawem rusza kolejna perspektywa finansowa, w ramach której kluczowy nacisk będzie kładziony na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, w tym na montaż OZE. Wśród dostępnych narzędzi finansowych warto wymienić:

Regionalne Programy Operacyjne.

Fundusz Europejski na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.

Fundusz Transformacji Energetycznej.

Krajowego Planu Odbudowy.

Między innymi dzięki tym narzędziom, zlecenia na fotowoltaikę będą nadal obecne na rynku zamówień publicznych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%