Zamknij

Jak wybrać matę do jogi i o nią dbać?

00:00, 07.06.2018 | Materiały Partnera
Skomentuj
Fot. Materiał partnera

Wybór mat do jogi może sprawiać pewne problemy, szczególnie osobom rozpoczynającym swoją przygodę z jogą. Różnorodność materiałów wykonania i konieczność zwrócenia uwagi na określone parametry bywa kłopotliwa, jednak wystarczy trochę poczytać na ten temat i wtedy podjęcie decyzji będzie znacznie łatwiejsze.

Ważny jest materiał wykonania

W ofercie rynkowej są dostępne maty do jogi zrobione z PVC, naturalnego kauczuku, bawełny, juty bądź TPE. Materiały te mają odmienne parametry i właściwości, więc tak naprawdę każdy powinien samodzielnie podjąć decyzję, co jest dla niego najważniejsze.

Jeżeli nam zależy na wyjątkowej trwałości i wytrzymałości maty, to optymalnym wyborem będzie model maty z polichlorku winylu, czyli PVC. Z kolei osoby, którym zależy na świetnych parametrach antypoślizgowych i rozwiązaniach bardziej ekologicznych na pewno zdecydują się na kauczuk. Te dwa materiały cieszą się największym uznaniem.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku PVC duże rozbieżności w cenie wynikają z różnej jakości zastosowanego polichlorku winylu. Zadziwiająco niska cena maty do jogi jasno wskazuje, że mamy do czynienia z produktem kiepskiej jakości, który nie spełni oczekiwań, a nawet może przyczyniać się do wzrostu ryzyka wystąpienia kontuzji. Śliska mata zamiast ułatwić praktykowanie jogi może skutecznie do tego zniechęcić. Co więcej, brak oznaczenia Oeko-Tex Standard 100 dowodzi, że mata może niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka ze względu na ewentualne domieszki substancji szkodliwych, jak formaldehyd, pestycydy, metale ciężkie bądź alergizujące barwniki. To dlatego należy unikać podejrzanie tanich mat do jogi, jakie są dostępne w marketach. Lepiej wybrać trochę droższy produkt, ale z certyfikatem. Jeżeli zależy nam na macie naprawdę dobrej jakości, to po prostu warto skorzystać z oferty specjalistycznego sklepu np. https://jogastyl.pl/maty-do-jogi. a wtedy mamy pewność, że produkt spełni nasze oczekiwania i na pewno nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu.

Trzeba zwrócić uwagę na długość, grubość i szerokość maty

Dostępne w ofercie rynkowej maty mogą mieć różne długości. Bardzo ważne, aby długość dobrze dopasować do wzrostu. Szczególnie będzie to istotne w przypadku wysokich osób. Lepiej nie myśleć podczas praktyki jogi, czy się przypadkiem nie wypadnie poza matę i skupić się jedynie na asanach. Jeżeli chodzi o szerokość, to standardowa wynosi 60 cm i ona będzie raczej wystarczająca, chyba że ktoś ma dość szerokie ramiona lub biodra. Szersza mata może też się przydać przy praktykowaniu jogi dynamicznej. W każdym razie trzeba sprawdzić, jaka szerokość okaże się dla nas optymalna i jeżeli czujemy się niezbyt komfortowo, to należy rozważyć mniej standardowe maty o szerokości 66 cm albo nawet 80 cm.

Jeżeli zaś chodzi o grubość maty, to wiele zależy od naszych preferencji. Te grubsze mające 4-6 mm idealnie amortyzują obciążenia, więc niejednokrotnie okazują się najlepszym wyborem dla osób narzekających na stawy kolanowe albo bolesność pleców. Z kolei cieńsze maty nie tylko gwarantują świetną stabilność, ale także nie sprawią problemów przy przenoszeniu. Zajmą mało miejsca, a ponadto nie nadwyrężą sił.

Wytrzymałość maty do jogi

Niektóre modele mat z PVC są uważane za niezniszczalne. Jeżeli ktoś przywiązuje się do swojej maty, to powinien wybrać tego typu model. Wydaje się, że jednak większość ludzi lubi zmieniać matę po jakimś czasie użytkowania, więc niekoniecznie najważniejsza będzie kwestia wytrzymałości, aczkolwiek mata kiepskiej jakości, która zacznie się przecierać po kilku miesiącach też nie jest dobrym wyborem. Warto pamiętać, że zniszczona mata nie daje gwarancji bezpieczeństwa podczas wykonywania poszczególnych pozycji.

Właściwości antypoślizgowe

To w zasadzie kluczowy parametr w kontekście zarówno komfortu, jak i przede wszystkim bezpieczeństwa praktykowania jogi. Mata, na której rozjeżdżają się nam ręce w zasadzie nie nadaje się do użytkowania, chyba że lubimy adrenalinę i sporty podwyższonego ryzyka. Jednak nie taka jest istota jogi, więc trzeba zadbać o zakup maty z bardzo dobrymi parametrami antypoślizgowymi, aby zapewnić sobie w pełni bezpieczne i stabilne praktykowanie jogi. Szczególnie te osoby, które mają problem z nadmierną potliwością rąk i stóp powinny zwrócić wyjątkową uwagę właśnie na ten aspekt.

Kolorystyka, faktura, cena…

To oczywiście równie ważne kwestie przy wyborze maty do jogi. Jeżeli nie lubimy koloru różowego, to naprawdę nie ma sensu męczyć się na macie w takim kolorze, mimo że ktoś nam polecił dany model. Barwy wpływają na nasze samopoczucie, więc kolor drażniący może w dużym stopniu zakłócić spokojną praktykę. Na pewno lepiej będzie się ćwiczyć na macie w ulubionym kolorze.

Faktura też może mieć znaczenie. Jedni preferują bardziej zdecydowane faktury, inni wybierają maty prawie gładkie. Z kolei cena stanowi niezwykle istotny faktor, ale trzeba pamiętać, aby nie była jednak najważniejsza. Oszczędności czasami mogą się okazać pozorne, kiedy po kilku miesiącach trzeba będzie kupić nowy model maty albo ta najtańsza kompletnie nie sprawdzi się na co dzień.

O matę trzeba dbać

Zakup maty do jogi to jedno, ale nawet najlepsza mata nie posłuży nam długo, jeżeli nie będzie się o nią dbać. Na pewno trudno uniknąć zabrudzeń. W końcu podłoże raczej nigdy nie jest sterylnie czyste, czasami ćwiczymy w plenerze, a ponadto dotykamy matę rękami i bosymi stopami, które mogą się pocić.

Dobrym zwyczajem jest prysznic przed rozpoczęciem sesji albo przynajmniej umycie rąk i nóg. Pot wyjątkowo łatwo wchłania się w matę. Po zakończeniu ćwiczeń dobrze również przetrzeć matę delikatnie zwilżoną szmatką. Oczywiście nie należy jej zwijać przez całkowitym wyschnięciem, ponieważ mogłaby rozwijać się pleśń. Matę warto przechowywać w pokrowcu bądź w torbie. Nie jest to jakiś duży wydatek, a jednak dość skuteczna ochrona przez zakurzeniem i przypadkowym zaplamieniem.

Ponadto trzeba od czasu do czasu matę dokładnie wyczyścić. Przy codziennej praktyce, to raz w tygodniu przyda się zastosować specjalny preparat do czyszczenia maty. Najlepszy jest taki bez zawartości fosforanów, organiczny i biodegradowalny. Jednak nie ma nawet konieczności kupowania gotowego preparatu i można samodzielnie w domu przygotować delikatny środek czyszczący. Wystarczy zastosować roztwór letniej wody z octem albo z łagodnym płynem do mycia naczyń, który najlepiej przelać do buteleczki z atomizerem i taką miksturą spryskać matę, a następnie przetrzeć ją miękką gąbką lub szmatką. Przy większych zabrudzeniach należy do roztworu dosypać łyżeczkę sody oczyszczonej. Natomiast dla zapachu warto dodać 2 krople naturalnego olejku eterycznego, najlepiej o właściwościach antybakteryjnych np. olejku z drzewa herbacianego. Mata nie tylko będzie ładnie pachnieć, ale także w ten sposób zostanie odkażona. Niektóre maty do jogi nadają się nawet do prania w pralce, oczywiście bez opcji wirowania. Trzeba jednak taką informację wcześniej sprawdzić, aby nie uszkodzić sobie maty. Jedno jest pewne – jeżeli zadbamy o matę, to posłuży nam ona przez długi czas w nienagannym stanie.

 

 

 

 

 

 

(Materiały Partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone