Zamknij

Pytania behawioralne podczas rozmowy kwalifikacyjnej

11:38, 08.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Czym są pytania behawioralne. Podpowiadamy!

Nadszedł ten upragniony moment, kiedy w końcu znalazłaś pracę, na którą tak długo czekałaś. Przejrzałaś wszystkie oferty pracy w gazetach, portale, w tym Pracuj.pl. Wreszcie się doczekałaś, ale teraz przyszedł czas na rozmowę kwalifikacyjną. Wiadomo, że rekrutacja jest zawsze stresującym dla nas przeżyciem, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. Bardzo często w sieci można znaleźć listę przykładowych pytań, jakie najczęściej są zadawane potencjalnym pracownikom. Warto jednak wiedzieć, że oprócz standardowych elementów rozmowy, pojawiają się takie, których celem jest sprawdzenie tego, czy dany kandydat jest odpowiednią osoba na dane stanowisko. Coraz częściej pracodawcy wykorzystują podczas rozmów kwalifikacyjnych pytania behawioralne. Czym są? Jak sobie z nimi poradzić? Czy można się do nich przygotować?

Czym są pytania behawioralne?

Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej to nic innego jak po prostu pytania, które dotyczą tego, jak zachowaliśmy się w danej sytuacji, jak ona wyglądała, co powiedzieliśmy, w jaki sposób oraz jaki był efekt podjętych przez nas działań. Dzięki takim pytaniom rekruterzy są w stanie wywnioskować to, jak zachowamy się w przyszłości. Ponadto takie pytania doskonale pokazują prawdziwe umiejętności kandydatów. Zazwyczaj każde z pytań rozpoczyna się od formuły: Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której…

Odpowiedzi na pytania behawioralne

  • Powinny one składać się z trzech części w taki sposób, aby były rozwinięte i dosyć wyczerpujące. Przede wszystkim:
  • Należy opisać konkretną sytuację.
  • Opowiedzieć o tym, jak na nią zareagowaliśmy i w jaki sposób sobie z nią poradziliśmy, inaczej mówiąc – jakie podjęliśmy kroki.
  • Na końcu swojej wypowiedzi warto zaznaczyć, jak cała sytuacja się zakończyła; jakie były efekty.
  • Dobrze jest też ocenić sytuację ze swojego punktu widzenia.

Dobrze jest podczas tych pytań opowiadać o swoich sytuacjach: z życia rodzinnego, szkoły, studiów. Osobiste przeżycia pozwolą nie tylko na płynność wypowiedzi, ale też okażą się wiarygodniejsze. Zdarza się, że rekruterzy, chcąc zweryfikować informacje zawarte w naszym CV, zadają nam na jego podstawie pytania. Dlatego nie warto mijać się z prawda, ponieważ prędzej czy później i tak wszystko zostanie zweryfikowane i wyjdzie na jaw.

Co w przypadku, kiedy rekruter zada pytanie o sytuację, z którą nie miałam wcześniej do czynienia?

W takiej sytuacji nie warto kłamać i wymyślać czegoś, co nie miało miejsca. Takie zachowanie nie ma najmniejszego sensu. Lepiej powiedzieć wprost rekruterowi, że nie miało się styczności z taką sytuacją.

Jakie mogą być przykładowe pytania behawioralne?

Warto zapoznać się z przykładowymi propozycjami pytań, ponieważ bardzo często posiadają taki sam schemat. O co może nas zapytać rekruter?

  • O sukcesy: Proszę opisać swój największy sukces zawodowy. Co to było? Dlaczego uważa to pan/i za sukces?
  • O porażki: Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał/a pan/i podjąć szybką decyzję. W jaki sposób pan/i to zrobił/a i co wynikło z tej sytuacji?
  • O to, jak radzimy sobie ze stresem: Proszę opowiedzieć o sytuacji, której towarzyszył pani/panu największy stres. Jak sobie z tym pan/i poradził/a? Jaki był rezultat tej sytuacji?

To oczywiście jedynie niektóre przykłady. Warto zapamiętać schemat tych pytań, a rozmowa kwalifikacyjna cię nie zaskoczy!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone