Zamknij

Przygotowujemy glebę pod wysiew trawy

23.05.2021

Przygotowujemy glebę pod wysiew trawy

Soczysta trawa to symbol wiosny i najlepsza ozdoba ogrodu. Żeby przez cały sezon cieszyć się naturalnym, zielonym dywanem, na którym będziemy przyjemnie spędzać czas, najpierw trzeba zadbać o przygotowanie gleby. Zabiegi pielęgnacyjne pomogą też przywrócić pierwotny urok, który nasz trawnik mógł stracić podczas zimy. Jak szybko i sprawnie wykonać te prace?

Kwiecień to doba pora na wiosenne porządki – nie tylko te w domu, lecz także w jego najbliższym otoczeniu.Ważnym elementem każdej posesji jest trawa, która cieszy oczy i stanowi naturalną przestrzeń do spędzania czasuw ogrodzie. Bez względu na to, czy preferujemy równą, nisko skoszoną murawę jak na najlepszych stadionachpiłkarskich, czy też bardziej dziką zieleń w stylu łąki kwietnej, bazę dla roślin stanowi odpowiednio przygotowanepodłoże. Przy pracy z glebą potrzebne będą również dopasowane narzędzia.

Renowacja trawnika po zimiePo okresie zimowym trawa budzi się do życia, a naszym zadaniem jest jej w tym pomóc. Pierwszą czynnościąpowinno być więc wygrabienie darni, żeby usunąć suche źdźbła i obumarłe, gnijące części roślin, pod którymi mogąrozwijać się grzyby oraz pleśnie. Dzięki temu pobudzimy wegetację murawy, ułatwiając rozwój młodych liścii wnikanie wody do podłoża. Jeśli zauważymy, że trawnik jest zbity, to warto również zastosować aerację. Zabiegten polega na nakłuwaniu podłoża na głębokość ok. 8-10 cm, co rozluźnia glebę i zapewnia odpowiednienapowietrzenie korzeni.

Kolejnym krokiem przy renowacji jest łatanie dziur i dosiewanie w „łyse” miejsca nowej trawy. Działkęw przeznaczonych do wysiewu miejscach trzeba najpierw oczyścić z chwastów i kamieni, spulchnić, a następnienasiona wymieszać z próchniczą ziemią i przygotowaną w ten sposób mieszankę rozsypać tam, gdzie chcemyprzywrócić murawie pierwotny wygląd. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu, żeby umożliwić młodymroślinom wzrost. Inną metodą na pozbycie się ubytków jest wykopanie i przeniesienie fragmentu darni z innegomiejsca.

Pomocne narzędziaJakich narzędzia ułatwią nam działanie? Przy grabieniu trawników o dużej powierzchni dobrze sprawdzą się grabiewachlarzowe, przy mniejszej przestrzeni można sięgnąć natomiast po poręczne grabie pięciozębne z drewnianymtrzonkiem. Pod ręką warto mieć też ocynkowane wiadro, do którego wrzucimy usunięte resztki (ocynk zapewniaochronę przed korozją i działaniem czynników atmosferycznych). Do aeracji muraw o większym metrażu stosuje sięaerator, lecz jeśli teren jest niewielki, to do nakłuwania gleby można użyć wideł, a nawet motyki w widełkami. Szpadel ogrodniczy i łopata piaskowa będą zaś niezbędne przy renowacji zielonego dywanu. – Podstawowe ogrodnicze narzędzia ręczne są uniwersalne i posłużą nam zarówno do prac związanych z trawnikiem, jaki w ogrodzie warzywnym. O trawę musimy dbać cyklicznie, a przecież nie chcemy za każdym razem kupować do tegonowych sprzętów. Najlepiej więc postawić na trwałe rozwiązania, które są oznaczone logo producenta, a nie wyroby„no name”, co do wytrzymałości których nie mamy żadnej pewności – mówi Daniel Światłoń, Kierownik DziałuTechnicznego polskiej firmy JUCO. W ofercie JUCO znajdziemy wysokiej jakości narzędzia objęte dożywotniągwarancją. Ich części robocze są kute z wysokogatunkowej stali.

Zakładamy trawnik „od zera”Gdy chcemy założyć nowy trawnik musimy przede wszystkim zadbać o podłoże, a więc przed nami „prace ziemne”.Inwestycję wykonujemy dopiero wówczas, gdy na działce wybudowane zostały już elementy małej architektury,wytyczone nawierzchnie i posadzone rośliny. Zaczynamy od uprzątnięcia przestrzeni z chwastów, a jeśli na posesjiprowadzona była budowa, konieczne jest też usunięcie resztek gruzu czy innych materiałów budowlanych.W przypadku, kiedy zaplanowaliśmy ułożenie podziemnej instalacji nawadniającej lub drenażu, to kolejnym krokiemjest właśnie montaż tych rozwiązań.

Następnie teren przeznaczony pod wysiew przekopujemy na głębokość szpadla. Najlepsze warunki do rozwoju trawa ma na ziemi żyznej, próchnicznej i średnio wilgotnej. Gdy dysponujemy innym podłożem, poprawiamy jego właściwości poprzez zmieszanie z bardziej urodzajną glebą lub kompostem. Teraz przydadzą się grabie, którymiwyrównujemy powierzchnię, ubijamy ją, montujemy też obrzeża trawnikowe i gdy to konieczne, ponownie usuwamy chwasty.

Im staranniej przygotowana gleba, tym ładniejszy trawnik. Na około tydzień przed zaplanowanym siewem nawozimy więc teren dopasowanym do rodzaju podłoża nawozem. Ważne jest zastosowanie środka zgodnie z zaleceniami producenta, aby osiągnąć pożądany rezultat. Kolejny etap to wysiew nasion, który najlepiejprzeprowadzić przy bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogodzie – ziemia musi być lekko wzruszona za pomocą grabioraz wilgotna. Nasiona należy przykryć cienką warstwą gleby, poprzez jej zagrabienie, a potem zwałowaći delikatnie podlać. Po około 15 dniach rośliny zaczną kiełkować, a my będziemy mogli obserwować, jak rośnienasza przyszła murawa. Gdy trawa wyrośnie na ok. 10 cm, możemy rozpocząć pierwsze, delikatne koszenie.Nic tak nie cieszy, jak samodzielnie wykonana praca, przynosząca oczekiwane efekty. Bujna, soczysta trawa zdobiposesję i zachęca do spędzania czasu w ogrodzie. Jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie gleby, będziemymogli korzystać z żywej zieleni przez cały sezon wiosenno-letni. W jej utrzymaniu w dobrym stanie pomogą nam zaśporęczne narzędzia, które zapewniają komfort użytkowania i długoletnią żywotność.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz