Zamknij

Praca na kontrakcie

13:29, 11.02.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 13:30, 11.02.2019

Największym zainteresowaniem w dalszym ciągu cieszy się umowa o pracę. Jest jednak grupa osób, która wykonuje swoje zadania na zupełnie innych zasadach. Do takiej grupy osób należą pracownicy zatrudnieni na kontrakcie. Jakie są zasady tego typu rozwiązania?

Dla kogo kontakt

Podczas poszukiwania zatrudnienia i przeglądania portali branżowych, takich jak Pracuj.pl, możemy natknąć się na różnego rodzaju oferty pracy, które świadczone są na zasadach kontraktu. Dawniej kontrakty kojarzyły się przede wszystkim z pracownikami wyższego szczebla, takich jak menadżerowie, którzy wykonują dla przedsiębiorstwa konkretne projekty. Często wiązało się to również z wyjazdami zagranicznymi. Pracodawcy decydowali się na kontrakt w momencie kiedy nie byli w stanie zadysponować innych osób do realizacji wyzwań, przed którymi stanęło przedsiębiorstwo. Menadżerowie otrzymywali wysokie wynagrodzenia, które mogli swobodnie negocjować, a także równocześnie nie mieli przeciwwskazań by uczestniczyć w innych projektach.

Rozwój kontaktu

W dzisiejszych czasach kwestia kontraktu znacznie ewoluowała. To co kiedyś dotyczyło jedynie wąskiego grona ludzi, obecnie dotyka coraz większą ilość grup zawodowych. Przede wszystkim dotyczy to pracowników związanych z branżą IT. Najchętniej na kontrakt decydują się informatycy posiadający już spore doświadczenie w branży. Młodzi i wchodzący na rynek cenią sobie zalety jakie daje umowa i pracę.

Nie tylko sektor IT oferuje możliwość pracy na kontrakcie. Taka forma zatrudnienia bardzo często pojawia się również w sektorze finansowym, energetycznym, budowlanym, chemicznym

Zalety pracy na kontrakcie

Jest kilka plusów przemawiającym za tym by podjąć pracę na kontrakcie. W szczególności należą do nich:

  • dobre wynagrodzenie,
  • możliwość podjęcia pracy zdalnej,
  • możliwość brania udziału w wielu projektach jednocześnie,
  • swoboda w ustalaniu warunków współpracy,
  • nienormowany czas pracy.

Wady pracy na kontrakcie

Każda forma zatrudnienia oprócz zalet posiada również swoje mankamenty. Podobnie sprawa wygląda w kwestii kontraktu. Praca na kontrakcie to przede wszystkim brak poczucia stabilności zatrudnienia. Pracownik wykonuje swoje zadania tylko dla realizacji danego projektu, po czym jego rola się kończy. Sprawia to również, że sam okres zatrudnienia jest krótszy. Nie można liczyć również na gwarancje socjalne. Ponadto możliwości rozwoju w przedsiębiorstwie są w tym przypadku mocno ograniczone. Praca może się także odbywać w nieregularnych porach dnia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%