Już w roku 2019 ma być uruchomiony PSZOK w Jastrowiu, znajdujący się na ul. Narutowicza.
Inwestycja została zrealizowana dzięki podpisanej W dniu 19 marca 2018 roku umowie. Termin wykonania miał przypadać na listopad, jednak jeszcze nie udało się oddać inwestycji do użytku mieszkańcom. Głównym wykonawcą była firma Hosta-Group Sp. z o.o. , a koszt inwestycji opiewał na 1 223 461,51 zł.
Głównym inwestorem PSZOKów jest PRGOK, do którego należy także gmina Jastrowie, To ta instytucja odpowiada ostatecznie za sposób i ceny odprowadzania odpadów z miejskich i wiejskich posesji. Budowa 13 PSZOK-ów to największa inwestycja ZM PRGOK i największa tego typu inwestycja w kraju, która otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na budowę sieci 13 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Gmin Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” NFOŚiGW przeznaczył w ramach konkursu nr POIS.02.02.00-IW.02-00-203/16 ponad 10 mln zł z unijnego działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi POIiŚ 2014-2020.
PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) to miejsce, do którego będzie można w ramach ponoszonej opłaty przywieźć odpady problemowe takie jak:
- odpady wielkogabarytowe
- opony (w ramach limitów)
- odpady zielone
- odpady budowlane i remontowe
- drewno i stolarka okienna
- drewno impregnowane
- styropian budowlany i opakowaniowy
- papier i tektura
- szkło (zmieszane)
- tworzywa sztuczne PET i inne niż PET
- metale
- odzież i tekstylia
- folie
- popioły
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- odpady niebezpieczne (akumulatory, baterie, lampy fluorescencyjne, przeterminowane leki, termometry rtęciowe, rozpuszczalniki, kwasy, oleje i tłuszcze inne niż jadalne, opakowania z pozostałościami niebezpiecznymi, środki ochrony roślin, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty).
- odpady i przedmioty do naprawy i ponownego użycia.
Jeśli zajdzie potrzeba pozbycia się odpadów problemowych mieszkańcy nie będą musieli czekać na zbiórki mobilne. Wystarczy sprawdzić godziny otwarcia PSZOK-u, przyjechać i zostawić odpady.
PSZOK ma zapewnić wygodne i bezpieczne pozbycie się odpadów problemowych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko.
Oddanie odpadów problemowych do PSZOK-u nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Przekazanie odpadów następuje w ramach ponoszonej już opłaty za gospodarowanie odpadami.
Zbiórki mobilne, które dotychczas odbywały się raz na kwartał stopniowo będą przez to ograniczane.
Dla precyzyjnego cięcia na dużych powierzchniach, wybierz przecinarki jezdne dostępne na NORWIT.PL. Efektywne cięcie na każdym kroku!
PiK
źródło : UGiM Jastrowie i www.prgok.p
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz