Zamknij

Budżet obywatelski w Jastrowiu już od 2020 roku.

12:00, 25.06.2019 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Z inicjatywy radnych z klubu "Aktywne Jastrowie", na przyszły rok został wprowadzony budżet obywatelski dla mieszkańców Jastrowia.

Początkowa inicjatywa uchwałodawcza dotycząca budżetu obywatelskiego wyszła z klubu radnych "Aktywne Jastrowie" (Król, Ruta-Zygiel, Kruszyński, Kurzyna) którzy przedstawili pozostałym radnym projekt uchwały stworzony na wzór niedawno wprowadzonego w Szczecinku. Reakcja części radnych startujących z komitetu burmistrza Piotra Wojtiuka, była mało przychylna, gdzie padały stwierdzenia, że poprzez taką uchwałę nie do końca będą rozsądnie wydatkowane pieniądze, a ponadto  gmina Jastrowie jest zbyt mała, aby wprowadzać budżet obywatelski. Także burmistrz Piotr Wojtiuk sceptycznie podchodził do zaproponowanej uchwały. Po dłuższej dyskusji i wymianie argumentów z klubem "Aktywne Jastrowie", podjęto wniosek o skierowanie uchwały do ponownego przedyskutowania w komisji.  

Prace komisji budżetu zdominowane zostały nowym projektem uchwały, który także dotyczył budżetu obywatelskiego, lecz już autorstwa burmistrza Piotra Wojtiuka. 

18 czerwca na sesji Rady Miejskiej w porządku obrad znalazły się dwie uchwały dotyczące budżetu obywatelskiego. Jeden będący inicjatywą uchwałodawczą radnych, a drugi przygotowany przez burmistrza jako konkurencyjna uchwała, do tej przedstawionej przez klub.  Przewodniczący klubu "Aktywne Jastrowie" w uzgodnieniu z radnymi wycofał projekt klubu z porządku obrad zakładając poparcie uchwały przygotowanej przez burmistrza. "Cel nasz został osiągnięty i budżet obywatelski będzie w przyszłym roku, a forma jego to rzecz drugoplanowa, dlatego nie mamy problemu z poparciem projektu, który przygotował burmistrz" - komentuje radna Monika Król.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Budżet obywatelski będzie realizowany w 2020 roku. W przyszłorocznym budżecie zagwarantowana będzie na to kwota 100 tys. zł. Jeśli pomysł się sprawdzi, jest możliwość, że zostanie ona zwiększona w latach kolejnych. Już dziś można  myśleć nad inicjatywami, które mieszą się w kwocie do 20 tysięcy złotych. Zasady składania wniosków i głosowania nad nimi określa uchwała. Budżet obywatelski poprzedzi akcja promocyjna. 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

DxDx

0 0

Burmistrz ograł jak dzieci 15:36, 25.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz