Zamknij

Samochody zastępcze ? obowiązek ciąży na ubezpieczycielu

11:18, 01.12.2020 P.K Aktualizacja: 11:22, 01.12.2020
Skomentuj

 

Przepisy regulujące kwestie związanie z uzyskaniem i utrzymaniem samochodu zastępczego wskazują na obowiązek zapewnienia samochodu zastępczego przez ubezpieczyciela. Nie zawsze jest to tak łatwe, na jakie może wyglądać.

 

Nagła potrzeba

O ile wynajem samochodu na urlop czy wykonanie określonego kontraktu można przewidzieć i zaplanować wcześniej, to potrzeby samochodu zastępczego trudno jest prognozować. Zwykle wypadki zdarzają się w najmniej oczekiwanym czasie. Brak przewidywalności jest dużym utrudnieniem w realizacji, ale równie trudne jest to, że klienci maja mnóstwo pilnych spraw do załatwienia do których niezbędny jest im samochód. Stad też auto zastępcze powinno być dostępne błyskawicznie, niemal natychmiast po wystąpieniu zdarzenia uprawniającego klienta do skorzystania z zastępczego pojazdu. By sprostać temu zadaniu ubezpieczyciele posiadają sieć wypożyczalni na terenie całego kraju lub tez umowy partnerskie z wypożyczalniami, które są gotowe w razie potrzeby udostępnić pojazd od zaraz.

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe zgodnie z przepisami ma obowiązek dostarczenia, zapewnienia samochodu zastępczego klientowi objętemu ochroną w tym zakresie – niezwłocznie. To właśnie o czas dostarczenia pojazdu, organizacji samochodu zastępczego toczy się najwięcej sporów sądowych. Ubezpieczyciele maja problem z zapewnieniem klientom pojazdów w tym samym segmencie pojazdów. O ile w przypadku samochodów osobowych, typowych większość klientów jest ugodowa i zależy im jedynie na tym są by otrzymać sprawny samochód zastępczy na czas naprawy własnego auta to w przypadku samochodów firmowych może być to problem. Klienci zazwyczaj chcą otrzymać pojazd o takich samych cechach jak ich własny. W przypadku samochodów nietypowych, wykonywanych na zamówienie nie jest łatwo znaleźć w wypożyczalni samochodów pojazd tożsamy lub chociażby zbliżony, podobny.

 

Pośrednictwo ubezpieczyciela

Procedura wynajęcia samochodu zastępczego obejmuje zgłoszenie klienta zapotrzebowania na określony pojazd. Kolejnym krokiem jest wynajęcie samochodu przez ubezpieczyciela, zazwyczaj w wypożyczalni z którą posiada zawarta umowę partnerską i dostarczenie pojazdu klientowi. Procedura ta może być jednak zupełnie inna, o czym decyduje ubezpieczyciel za zgoda klienta. Klient ma możliwość wówczas samodzielnie znaleźć sobie pojazd zastępczy, za który ubezpieczyciel zapłaci lub zwróci koszty po ich uiszczeniu.

 

Czas wynajmu i koszty

W związku z licznymi sporami o to jaki samochód spełnia przesłanki samochodu zastępczego oraz na jaki okres klientowi przysługiwać ma pojazd zastępczy powstało bardzo szerokie orzecznictwo. Na podstawie wydanych wyroków sadowych klienci mogą w razie wystąpienia trudności i kłopotów z ubezpieczycielem dochodzić swoich racji, uprawnień i przywilejów. Cod o zasady z pojazdu zastępczego klient może korzystać przez cały okres naprawy pojazdu uszkodzonego. Warunkiem jest wykazanie iż klientowi pojazd jest potrzebny.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%