Zamknij

Niemal 284tys dodatkowych środków z gminy Jastrowie dla PRGOK

15:12, 01.12.2020 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Mimo, że mieszkańcy Jastrowia płacą wysokie stawki za śmieci, to okazuje się, że jest to i tak zbyt mało, by pokryć koszty funkcjonowania PRGOK. Radni z ugrupowania burmistrza Piotra Wojtiuka, bez szerszej dyskusji zgodzili się przeznaczyć gminne pieniądze do Związku.

Na sesji nadzwyczajnej, radni mieli podjąć między innymi decyzję w uchwale budżetowej o przekazaniu, opłaty w wysokości 104 tysiące na rzecz Międzygminnego Związku „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” z tytułu rozliczenia kosztów gospodarowania odpadami za 2020r. Jest to obligatoryjna rekompensata dla związku spowodowana wysokim kosztem jego funkcjonowania. Jednym z powodów jest zbyt mała ilość deklaracji złożonych przez mieszkańców gmin należących do Związku. Niemal 20% miszkańców gmin nie płaci za odpady komunalne, co przyczynia się także pośrednio do wysokiej stawki, jednak obowiązek weryfikacji stanu faktycznego należy właśnie do PRGOK i gminy. Także polityka organizacji gospodarki śmieciowej okazała się błędna i przynosząca wysokie koszty. 

Jednocześnie radni z gminy Jastrowie, dzięki większości ustawowej w radzie, zgodzili się na udzielenie pożyczki dla PRGOK w wysokości 180 tysięcy złotych. Będzie ona udzielona bez oprocentowania na okres do 31.12.2023 roku. Ogólna kwota pożyczki, o którą stara się związek, także od innych gmin to  2.340.287,33 zł,    Wielkość wsparcia jest zależna od udziału gmin w Związku, a przeznaczona ma być na spłacenie zobowiązań wobec NFOŚ, które powstały po wystąpieniu ze struktur Okonka i Wyrzyska. Tam bowiem znajdują się PSZOKi, które były sfinansowane ze środków zewnętrznych, a po wystąpieniu z PRGOK  przerwana została trwałość projektu. 

Niestety przepadł wniosek złożony na sesji, aby przyjrzeć się dokładniej problemowi jeszcze raz i przeanalizować na osobnym spotkaniu, czy faktycznie gmina jest zobligowana do płatności takich kwot na rzecz Związku PRGOK. Początkowo Przewodniczący Rady Krzysztof Bzowski nie chciał procedować propozycji twierdząc, że "nie ma sensu bo i tak wniosek zostanie odrzucony", jednak ostatecznie doszło do głosowania.  Głosami "grupy  burmistrza" wniosek odrzucono, lecz przy kilku głosach wstrzymujących się. Ostatecznie nastąpiło przekazanie pieniędzy na rzecz PRGOK w wielkości 284 tysiące złotych, z czego część w formie nieoprocentowanej pożyczki.

autor. Piotr K

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

Tak takTak tak

1 4

Chyba lepiej, że zapłaci to gmina niż mieszkańcy poprzez wzrost stawki nap 35 zł osoby. Ci którzy są składają zaniżone deklaracje śmieciowe, pierwsi krzyk podnoszą , prawda Panie Grzesiu ? 16:49, 01.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koleżkakoleżka

4 0

Czyli ile płącimy razem za śmieci. To co w deklaracji plus to co z podatkó? 18:02, 01.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SobekSobek

1 1

Jeżeli nie wystarcza kasy to dopłaca gmina A nie mieszkańcy to chyba proste i stosowane przez dużą część gmin. Bo nigdzie nie wystarcza kasy na gospodarkę smieciową. Ceny rosną bo taka jest durna polityka państwa w którym żyjemy. 19:09, 01.12.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


tomektomek

5 0

Wspaniale Panowie i Panie Radni. Bogato się bawicie tam w urzędzie. 20:57, 01.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA