Zamknij

Nabór wniosków w ramach programu ?Stop Smog?. Jastrowia tu nie będzie.

11:00, 08.02.2021 P.K
Skomentuj

"Stop Smog" to program wspierający ograniczenie smogu i minimalizacja w gminach tzw. "Kopciuchów". Mimo, że w Jastrowiu ich nie brakuje, to niestety mieszkańcy gminy nie mają szansy skorzystania z programu na preferencyjnych warunkach.

 

W lutym br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ogłosić nabór wniosków w ramach programu „Stop Smog”. Program finansuje likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie.

1 stycznia 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przejęło od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzenie działań w zakresie rządowego programu – „Stop Smog”.

Wnioskodawcą w programie „Stop Smog” jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70% dofinansowania kosztów inwestycji, pozostałe 30% stanowi jej wkład własny.

Bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańca jest to, że wysokość wsparcia w formie bezzwrotnej dotacji wynosi do 100% kosztów inwestycji.

Z początkiem 2021 r. weszła w życie ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza wiele zmian i ułatwień w dostępie gmin do programu „Stop Smog”.

Najważniejsze zmiany obejmują między innymi:

– umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora kilku gmin;– wydłużenie z 3 do 4 lat okresu realizacji porozumienia;– dopuszczenie możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy;– wyposażenie gmin w narzędzia umożliwiające weryfikację danych osób ubiegających się o udział w programie;– poprawę niektórych warunków udziału mieszkańców w programie;– rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych;– zniesienie obowiązku sporządzania przez samorządy gminne programów niskoemisyjnych;– zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu (z 2% do 1% lub 20 budynków);– zmniejszenie z 50% na 30% wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze;– skrócenie z 10 do 5 lat okresu po zakończeniu porozumienia dla działań i zobowiązań gminy oraz beneficjenta.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, gov.pl.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PytaniePytanie

1 2

Znowu arykuł który wprowadza czytajacych w błąd . A czemu to niby Jastrowie nie będzie uwzględnione w tym programie ? 18:55, 08.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

FbiFbi

2 0

Kto w naszym urzędzie zajmuje się tym programem? 21:00, 08.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BujdaBujda

0 0

Jak się napisało że mieszkańcy nie mają szansy na skorzystanie z tego programu, to może napisać dlaczego . A ja myślę, że to nieprawda co tu napisano. 17:18, 09.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%