Zamknij

Miód nawłociowy - co warto o nim wiedzieć?

22:12, 01.02.2021 P.K Aktualizacja: 22:14, 09.02.2021
Skomentuj

 

O tym że miód, choć słodki, to jednak jest bardzo zdrowy raczej nie trzeba nikomu przypominać. Okazuje się jednak, że miód, miodowi nie równy i w zależności od tego, po jaki sięgniemy, możemy spodziewać się charakterystycznego działania. Kiedy sięgnąć po miód nawłociowy?

Nawłoć – pospolita roślina do wyjątkowego miodu

Nawłoć w medycynie ludowej nazywana jest m.in. złotnikiem lub złotą rózgą, a zwyczajowo polską mimozą. Roślina ta jest wieloletnia, należy do rodziny astrowatych i porasta całą powierzchnię Polski. Łatwo ją spotkać w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Nawłoć ma bardzo charakterystyczne kwiaty, które na pewno kojarzysz. Są drobne, mają żółtą barwę, a do tego układają się wachlarzowato, przypominając piękny, delikatny pióropusz. Kwitną od lipa do pierwszych przymrozków. Miód z ich pyłku jest bardzo ceniony, ale jednocześnie rzadko spotykany. Miód charakteryzuje się jasnożółtą, słomkową, czasem delikatnie bursztynową barwą. W smaku poza słodkością, czuć też charakterystyczny dla ziela nawłoci cierpko-gorzki smak, z delikatnie wyczuwalną nutą cytrusową. Po szybko następującej krystalizacji miód nawłociowy idealnie nadaje się do smarowania i wyrobu kremów.

 

Miód z nawłoci na przeziębienie

 

Miód nawłociowy zawiera jedne z silniejszych antybiotyków wśród miodów, a do tego działa przeciwzapalnie i wiruso- i grzybobójczo. Wykazuje też działanie delikatnie uspakajające, napotne i immunostymulujące. Dzięki tym właściwością sprawdza się we wspomaganiu leczenie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. Jego spożywanie zaleca się również w przypadku przewlekłych chorób układu oddechowego np.: astmy, nieżytu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

 

Miód z nawłoci na trawienie

 

Działanie miodu nawłociowego na układ pokarmowy będzie podobne jak to ziela tej rośliny. Osoba spożywająca ten miód może liczyć na wszechstronną regulację pracy przewodu pokarmowego np. mniej nasilone wzdęcia, czy złagodzone uczucie ciężkości na żołądku. Miód ten będzie pobudzał wydzielanie soków trawiennych, a także wspomoże pracę wątroby dzięki działaniu żółciopędnemu.

 

Miód z nawłoci na układ moczowy

 

Na korzyści wynikające ze spożycia miodu nawłociowego mogą też liczyć osoby z problemami układu moczowego. Dzięki zawartości antybiotyków pomoże on w naturalny sposób zwalczyć chorobotwórcze bakterie będące częstym powodem infekcji dróg moczowych. Zawarte w nim flawonoidy i saponiny będą działały moczopędnie co pomoże oczyścić, a tym samym odciąży nerki.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%