Zamknij

Poznaj 5 domowych sposobów na bóle stawów

22:16, 09.02.2021 P.K Aktualizacja: 22:17, 09.02.2021
Skomentuj

 

Ból stawów może dopaść każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie. Wbrew pozorom wcale nie musi wiązać się ze zmianami zwyrodnieniowymi, czy kontuzjami. Stawy mogą boleć z przemęczenia, podczas przeziębień, czy po przemarznięciu. Poznaj 5 skutecznych sposobów na walkę z bólem stawów.

 

Zimno, czy ciepło na ból stawów?

 

Zapewne słyszeliście, że od starszej babci lub cioci, żeby zamknąć drzwi, bo jej po kostkach wieje i zaraz ją będą nogi boleć. Druga za to narzeka latem na opuchliznę, lub ubolewa, że nie może wygrzać w wannie, bo potem chodzenie stwarza jej problem. To, czy danej osobie na ból stawów pomoże ciepło, czy zimno zależy przede wszystkim o przyczyny dolegliwości. W przypadku stanów zapalnych częściej pomocne są okłady zimne, a w przypadku przeciążeń ciepłe. Nie traktuj jednak tej reguły zero-jedynkowo. Akurat w tym przypadku najlepszym doradcom jest własne ciało i nasza intuicja. Stosuj to, co Tobie bardziej służy, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 

Nacieranie lub kąpiel w ziołowym naparze

 

Nie od dziś wiadomo, że zioła mają wielką moc. Nasze babcie stosowały całą masę specyfików do wcierania w bolące miejsca lub dodawały do kąpieli. Środki te zwykle mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, dzięki czemu zwalczają 3 najczęstsze problemy ze stawami. Popularne są kąpiele lub preparaty z dodatkiem siarki, która jest ważnym składnikiem chrząstki stawowej. Do tego często spotyka się domowej roboty maści, czy kremy na stawy z dodatkiem olejki np. eukaliptusowego lub kamfory.

 

Okłady z białej kapusty lub chrzanu, miodu i cebuli

 

Ten pierwszy to stary sposób, który skutecznie pomaga w walce z opuchlizną i stanem zapalny. Sprawdza się w przypadku bólu opuchniętego stawu, ale największą popularność zdobył pomagając w walce z zastojem mleka w piersi u młodej mamy. Z kolei chrzan, miód i cebula tworzą silnie przeciwzapalną miksturę. Wszystkie składniki należy rozgnieść tak by powstała gęsta, niespływająca ze skóry papka, nałożyć na problematyczne miejsce, obwiązać folią i bandażem na kilka godzin. Uwaga, ta mieszanka jest naprawdę wybuchowa i ma silne działanie. W przypadku uczucia szczypania, pieczenia, czy palenia natychmiast odwiąż bandaż i zmyj pozostałości ze skóry chłodną wodą.

 

Zwiększ podaż kolagenu w diecie

 

Nie bez powodu mówi się o tym, że przy problemach stawowych trzeba jeść galaretki. Naturalna galaretka swoją konsystencję zawdzięcza żelatynie, która z kolei jest substratem do wytworzenia kolagenu. Kolagen to jedno z ważniejszych białek, jeżeli chodzi o utrzymanie zdrowia naszego układu ruchu. Poza galaretkami sprawdzą się również wywary gotowane na kościach, zwłaszcza tych szpikowych, czy skóra np. z golonki.

 

Ruch – staw musi w nim być

 

Ostatnim sposobem jest ruch. Zwykle nie muszą być to bardzo wyspecjalizowane ćwiczenia, naprawdę wystarczy kilka podstawowych. Aktywność możemy sobie odpuścić jedynie w czasie trwania ostrego stanu zapalnego, związanego najczęściej z dużym ociepleniem i obrzękiem stawu. Ruch pozwala równomiernie rozprowadzić maź stawową po chrząstce, a do tego intensywnie ją odżywia.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%