Zamknij

Pszczele produkty w trosce o nasze zdrowie

17:27, 14.02.2021 P.K Aktualizacja: 17:28, 17.02.2021
Skomentuj

 

Pszczoły wytwarzają szereg produktów, z których korzystamy zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym. O ich zaletach i prozdrowotnych właściwościach nie trzeba przekonywać już raczej nikogo. Pyłek pszczeli, mleczko, propolis – co, poza miodem oferują Ci pszczoły?

 

Mleczko pszczele – eliksir młodości prosto z ula

 

Mleczko pszczele to wydzielina gruczołów młodych robotnic. Wydzielają ją one jedynie pomiędzy 5, a 14 dniem swojego życia. Tym mleczkiem karmione są młode larwy na samym początku ich życia i pszczoły matki, które żywią się nim całe swoje życie. Mlecz okrzyknięto eliksirem młodości, ponieważ spożywająca je królowa żyje od 4 do 6 lat, a pszczoły robotnice, jedzące głównie nektar, jedynie 1,5 miesiąca. Mleczko pszczele jest bardzo bogate w składniki odżywcze, witaminy, enzymy, czy hormony. W jego składzie znajdziemy 25 aminokwasów, których wartość odżywcza będzie wyższa nawet niż w przypadku bardzo dobrej jakości mięsa wołowego. Do tego bogactwo witamin A, B, D, E oraz kwasu foliowego i biotyny. W składzie znajdziemy również kwasy tłuszczowe w bardzo dobrym stosunku ilościowym, fosfolipidy i sterole. Mleczko pszczele ma też silne działanie bakteriobójcze, a jego skuteczność jest widoczna nawet po 1000-krotnym rozcieńczeniu produktu. Spożywanie mleczka pszczelego zaleca się szczególnie w problemach z niepłodnością, chorobami neurodegeneracyjnymi, problemami trawiennymi, czy dermatologicznymi. Spektrum korzystnych oddziaływań jest naprawdę ogromne.

 

Pyłek pszczeli, czyli zapasy pszczół na ciężkie czasy

 

Pyłek pszczeli to tak naprawdę pyłek kwiatów, który pszczoły znoszą do ula wraz z nektarem. Służy im on do zaspokojenia bieżących potrzeb pokarmowych, ale jest też magazynowany na czas, kiedy brak jest dostępu do nektaru i tym samym jedzenia. To właśnie ta właściwość zainteresowała pszczelarzy. Co takiego ma w sobie pyłek pszczeli, że pszczoły chcą korzystać właśnie z niego? W pyłku znajdziemy proteiny, węglowodany i lipidy. Do tego bardzo duże stężenie witamin m.in. A, B i E, kwasu pantotenowego i biotyny. Nic dziwnego, że pyłek pszczeli zyskał sobie miano superfood, a jego spożywanie nie jest już zalecane jedynie w okresach obniżonej odporności, ale również jako całoroczna odżywka dla całego organizmu.

 

Propolis, czyli mur obronny ula

 

Propolis znany jest też jako kit pszczeli, ponieważ jego zadaniem jest uszczelnienie ula. Nie chodzi tu tylko o wzmocnienie jego konstrukcji, ale też o barierę dla patogenów. Propolis ma silne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze i to właśnie za nie jest tak ceniony w medycynie i kosmetologii. Obecnie szacuje się, że kit pszczeli zawiera w swoim składzie ok. 300 biologicznie aktywnych substancji. Wśród nich znalazły się m.in. polifenole, garbniki, witaminy i wiele innych substancji wykazujących bardzo pożądane przez ludzi działanie. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości i bardzo szerokie spektrum działania, kit pszczeli znajduje zastosowanie w praktycznie każdym schorzeniu, a jedynym przeciwwskazaniem może być alergia.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%