Zamknij

Jak dbać o pupę niemowlaka?

13:07, 24.02.2021 P.K Aktualizacja: 13:07, 24.02.2021
Skomentuj

 

Skóra niemowlaka jest dużo delikatniejsza niż u dorosłego i wymaga troskliwiej opieki. Dodatkowo są takie miejsca, w których jest mało powietrza, a za to pojawiają się wilgoć, ciepło i zanieczyszczenia. Mowa oczywiście o pupie niemowlaka. Dowiedz się jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów.

 

Dlaczego pupa dziecka jest tak wrażliwa?

 

Skóra niemowlaka nie ma takich właściwości, jak u osoby dorosłej. Dopiero niedawno miała swój pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym i dopiero uczy się reagować na jego wymagania. Główną barierą ochronną skóry bobasa się cienki płaszcz hydrolipidowy, który łatwo zniszczyć niewłaściwymi zabiegami. Skóra dziecka wymaga wyjątkowej troski, szczególnie w miejscach gdzie może gromadzić się wilgoć i złuszczony naskórek, a więc wszelkiego rodzaju wałeczki skórne, pachwiny, zgięcia kolan, czy łokci. Wrażliwym miejscem jest też okolica intymna, która dodatkowo ma kontakt z kałem i moczem w pieluszce, która do tego ogranicza przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci. Co ważne pH skóry małych dzieci jest wyższe niż u dorosłych, co powinny uwzględniać podczas produkcji kosmetyków niemowlęcych. Pamiętajmy też, że cieniutki płaszcz lipidowy po pierwsze w sam sobie jeszcze nie stanowi doskonałej ochrony, a po drugie bardzo łatwo go zmyć. Wbrew pozorom nie należy też przesadzać z kąpielą dzieciaczków. Woda, szczególnie zbyt ciepła ma tendencję do przesuszania, a skóra dziecka nie ma jeszcze dobrze wykształconych wewnętrznych mechanizmów nawilżających.

 

Pielęgnacja pupy niemowlaka w 3 krokach

 

 

Oczyszczanie

 

Pupę niemowlaka należy czyścić za każdym razem przy okazji zmiany pieluszki. Posłużyć do tego mogą chusteczki nawilżane, które dostępne są już właściwe wszędzie. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Wybierając chusteczki zwróć uwagę na ich skład. Ma być najprostszy, a sama chusteczka powinna mieć neutralny zapach. Ten sam efekt możesz osiągnąć namaczając waciki w przegotowanej wodzie i niemi wycierać pupę bobaska.

 

Osuszanie

 

W pieluszce często panuje wilgoć, a do tego sama woda paradoksalnie wysusza skórę, dlatego po każdym myciu pupy należy ją delikatnie osuszyć. Może użyć zwykłych chusteczek higienicznych, wacików, ręcznika papierowego, lub zwykłego domowego, ale z oczywistych względów pamiętaj o jego częstej zmianie. Najważniejsze w osuszaniu jest przyklepywanie delikatnie materiału do ciałka dziecka, a nie pocieranie go, które może mechanicznie uszkodzić skórę i dodatkowo ją podrażnić.

 

Nawilżanie lub leczenie odparzeń

 

Skórę niemowlaka po czyszczeniu należy nawilżyć. W tym celu użyj kremu pielęgnacyjno-ochronnego np. firmy asa, apteo, mustela. Takie preparaty działają silnie natłuszczająco i nawilżająco. Częstym błędem jest używanie kremów przeciwko odparzeniom. Te powinny być stosowane tylko gdy podrażnienie już wystąpi jest problematyczne. W ich składzie znajdziesz cynk, który osusza. Jest to działanie pożądane w przypadku ran, ale nie zdrowej skóry niemowlaka.

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%