Zamknij

W SZKOLE WCALE NIE CHODZI O SZKOŁĘ

10:09, 20.05.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

O co więc chodzi w szkole? Po odpowiedź na to pytanie przedstawiciele szkół podstawowych  z terenu naszej gminy wraz z zastępcą burmistrza udali się na początku maja do Radowa Małego. Jak się okazało odpowiedź jest bardzo prosta … W szkole wcale nie chodzi o szkołę, o programy, stopnie i egzaminy, tylko o człowieka …, reszta jest wynikiem pracy szczęśliwego człowieka

 

Wizyta studyjna, w której udział wzięliśmy połączona ze szkoleniem odbyła się w Radowie Małym, wsi w województwie zachodniopomorskim, gdzie powstała publiczna szkoła podstawowa inna niż wszystkie.  Dlaczego powstała tam taka szkoła? A może powinno się zadać to pytanie inaczej: dzięki komu taka szkoła powstała? Dzięki pomysłowości, wytrwałości i determinacji dyrektor Ewy Radanowicz, która wsłuchała się w potrzeby uczniów, rodziców, nauczycieli i nie zważając na przeciwności losu, nie zasłaniając się przepisami, wytrwale dążyła do założonego sobie celu. Jak mówi Pani Ewa nie pozbędziemy się oceny ludzi, zawsze znajdzie się ktoś kto coś skrytykuje, ale nie należy o to zabiegać, trzeba robić swoje łamać schematy by osiągnąć cel. Szkoła w Radowie Małym nastawiona jest na kształtowanie kompetencji, a jej model organizacji pracy jest odpowiednio dostosowany do tego celu. W centrum procesu nauczania stoi rzeczywiście konkretny uczeń, ze swoimi zainteresowaniami, potrzebami, problemami i indywidulanym tempem rozwoju, na który potrzebuje wystarczająco dużo przestrzeni i czasu. W tej szkole ważny jest uczeń ale także nauczyciel. Pani dyrektor stworzyła przestrzeń przyjazną wszystkim – z pomysłem zaaranżowana przestrzeń sprzyja kreatywności, rozbudzaniu pasji i budującej współpracy. W tej szkole chce się chcieć! Liderka z wizją i angażujący przywódca, zachęcająca do wspólnego działania i czerpania z niego satysfakcji – nas również zainspirowała.

Do Radowa Małego pojechaliśmy po inspirację, refleksję i pomysły na nowe formy pracy i relacji uczeń-nauczyciel, nauczyciel – rodzic. I był to pierwszy krok do działań, które we współpracy m.in. ze szkołą w Radowie Małym, chcemy wspólnie podejmować.

Ewa Radanowicz jest autorką książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę” znajduje się tam wiele cennych wskazówek dla każdego, kto widzi potrzebę zmian w polskiej edukacji. Jak pisze: „w szkole chodzi o to, żeby spotykający się w niej ludzie mogli budować świat według własnych potrzeb. Żeby poznawali w sobie i w innych ludziach coraz to nowe możliwości i zamiłowania. Uczyli się dotrzymywać kroku pędzącej rzeczywistości.”  

 

UGiM Jastrowie Małgorzata Krause

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%