Zamknij

Jak wygląda handel na rynkach futures?

11:17, 14.09.2021 P.K Aktualizacja: 11:24, 14.09.2021
Skomentuj

Kontrakty futures nie należą do najbardziej zrozumiałych instrumentów. Dla większości inwestorów są mało znane, chociaż posiadają kilka ważnych zalet. Dzięki temu, że należą do derywatów, nie wymagają fizycznego posiadania instrumentów bazowych. Z tego powodu mają znacznie bardziej spekulacyjny charakter niż chociażby akcje.

 

Jak działają kontrakty terminowe? 

Instrumenty futures są określane jako umowy terminowe, ponieważ są ważne tylko do określonego terminu w przyszłości. Po jego upłynięciu wygasają i zostają rozliczone. Zgodnie z tą umową kupujący zobowiązuje się do odbioru konkretnego instrumentu bazowego w przyszłości po wyznaczonej cenie. Tym towarem może być fizycznie istniejący produkt (np. złoto, ropa, kukurydza) lub inny instrument finansowy – jak np. akcje, obligacje lub indeksy giełdowe. Sprzedający kontrakt zobowiązuje się do dostarczenia tego produktu zgodnie z umową. Niemniej, ta fizyczna dostawa z reguły nie następuje a rezultatem transakcji jest rozliczenie w gotówce. Są to instrumenty, które wykorzystują mechanizm dźwigni, który umożliwia zwielokrotnianie zysków (lub strat). 

W jaki sposób można uzyskać dostęp do derywatów? 

Stosowanie strategii zabezpieczającej, która wykorzystuje instrumenty pochodne jest niemożliwa bez odpowiednich warunków. W tym wypadku warto zdać się na opinię podmiotów, które od wielu lat prowadzą pośrednictwo na światowych rynkach finansowych. Profesjonalne podmioty ułatwiają inwestorom dostęp do zaawansowanych instrumentów, oferują wsparcie dla najbardziej aktywnych i mogą udzielać kredytu na zakup aktywów. Jeśli jesteś zainteresowany instrumentami pochodnymi, to warto sprawdzić ofertę Saxo Bank Polska – jednej z najlepszych platform brokerskich na rynku. 

Kto najczęściej handluje derywatami?  

Wśród uczestników rynku działają bardzo różne podmioty, które biorą na siebie ryzyko lub cedują je na innych uczestników. Na parkiecie można spotkać takich graczy, jak: 

inwestorzy indywidualni - działają we własnym imieniu, zazwyczaj nie korzystają z kredytu. Wykorzystują derywaty w celach spekulacyjnych. 

zarządzający funduszami - zabezpieczają aktywa należące do funduszy inwestycyjnych. Ich najważniejszym celem jest realizacja strategii dla funduszu i kontrola nad osiąganymi wynikami. 

fundusze hedgingowe - stanowią bardzo ryzykowne instytucje, które dążą do maksymalizacji zysku. Korzystają z kapitału pozyskanego od inwestorów, który jest dywersyfikowany na wiele różnych przedsięwzięć. 

Poza wymienionymi podmiotami na rynku można spotkać animatorów odpowiadających za płynność oraz spółki kapitałowe, które są bardzo popularne za oceanem. 

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%