Zamknij
REKLAMA

Budżet obywatelski w Jastrowiu. Znamy projekty.

22:42, 21.02.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Już niedługo rozpocznie się głosowanie na najciekawszą inwestycję realizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Na 11 zgłoszonych pomysłów, 3 z nich zostały odrzucone przez komisję. Co może być zrealizowane w gminie dzięki zaangażowaniu mieszkańców?

Jastrowski Budżet Obywatelski został zainicjowany przez grupę radnych z klubu "Aktywne Jastrowie" już 3 lata temu, lecz pandemia nie pozwoliła zrealizować do tej pory jakiegokolwiek pomysłu. Przypomniano o nim pod koniec roku 2021 i radni zadecydowali wspólnie, aby reaktywować trafny zamysł, choć były osoby, które próbowały podważyć zasadność tej idei. Teraz jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszystko uda się zrealizować. Wprowadzone zmiany do uchwały pozwalają na przeprowadzenie głosowania bez przeszkód, także w czasie pandemii, a projekty zgłaszane miały być typowo inwestycyjne. 

Specjalnie powołana komisja sprawdziła złożone projekty. 3 zostały odrzucone. Procedura odwoławcza od negatywnej oceny projektu potrwa od 22 lutego do 03 marca 2022r. Odwołanie rozpatruje Burmistrz Gminy i Miasta Jastrowie w terminie 7 dni od dnia, w której upłynął termin składania odwołania. Wszystkie projekty, które otrzymają w całości pozytywną ocenę, poddawane będą pod głosowanie przez mieszkańców Gminy i Miasta Jastrowie.

Projekty zakwalifikowane:

1. „Muzeum Czasu” – remont poewangelickiego kościółka w Budach

2. „Budowa wiaty rekreacyjnej przy elektrowni wodnej w Jastrowiu”

3. "Zakup kamery termowizyjnej dla OSP Jastrowie”

4. "Zakup i montaż betonowych stołów do gry w tenisa stołowego przy SP2 w Jastrowiu”

5. "Ścieżka edukacyjna nad jezioro”

6. Budowa Placu Kalistenicznego (Street Workout)

7. Rozbudowa Placu Zabaw przy Przedszkolu Samorządowym w Jastrowiu

8. „Nasze miejsce wypoczynku i spotkań w Parku wiejskim przy przystanku”

 

Negatywne opinie otrzymały:

1. „Koncertowe podwórko” projekt, który złożył Wojciech Korwin-Piotrowski- w uzasadnieniu czytamy, iż miejsce zaproponowane nie spełnia charakteru miejsca ogólnodostępnego. Aby dostać się na podwórko, gdzie odbywają się koncerty, trzeba przejść przez bramę, która należy do wspólnoty.

2. "Plac Zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym" - projekt złożyła Marta Zaręba - Przedstawiona w projekcie lokalizacja urządzenia placu zabaw nie jest możliwa do realizacji na terenie podanej działki. 

3. "Ogrodzenie przedwojennego ewangelickiego cmentarza w Nadarzycach." - projekt złożył Piotr Matusiak. Odrzucono projekt, podają iż zaniżony został kosztorys inwestycji. Komisja uznała także, że w pierwszej kolejności wymaga przeprowadzenia prac porządkowych polegających na usunięciu samosiewu drzew i krzewów, drzew uszkodzonych, obumarłych, złomów i wywrotów drzew, usunięciu śmieci, uporządkowaniu pozostałości nagrobków. 

 

Głosowanie rozpocznie się 14 marca.

Więcej informacji na temat projektów, można znaleźć na stronie 

https://jastrowie.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

MieszaniecMieszaniec

2 0

A przecież nasz burmistrz był przeciw JBO. Co się zmieniło że udało sie to wykonać ? 21:11, 15.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%