Zamknij

Węże strażackie – jak często należy je wymieniać?

09:18, 27.05.2025 Aktualizacja: 09:19, 27.05.2025
Skomentuj

Węże strażackie są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zużycie, ale nawet te najlepszej jakości z czasem będą traciły swoje właściwości. Po czym poznać, że wąż nadaje się do wymiany, a kiedy trzeba tej wymiany dokonać w trybie pilnym?

 

Na spokojnie – po czasie

Odpowiednio przechowywane węże strażackie (suche, bez zagięć i bez naprężeń) wymienia się standardowo co 5 do 10 lat. Również 10 lat to okres trwałości dla węży stosowanych w hydrantach wewnętrznych. Po tym czasie wąż strażacki należy wymienić, nawet jeśli nie widać żadnych śladów jego zużycia. Mało tego – wymiany takiej dokonuje się nawet wtedy, kiedy wąż nigdy nie był używany. 

Wszystko oczywiście dlatego, że materiały z czasem tracą swoje właściwości i stary wąż nie będzie gwarantował ani odpowiedniej szczelności, ani odporności na rozdarcie. Jak widać, interwał wymiany nie jest szczególnie dokuczliwy, ale te ramy dotyczą normalnego użytkowania. Węże strażackie poddaje się jednak również okresowej kontroli i w czasie takiego badania można wykryć inne powody utraty właściwości.

Jakie uszkodzenia kwalifikują wąż do natychmiastowej wymiany?

Jeśli wąż strażacki ma być niezawodny, to musi być zawsze w idealnym stanie. Nawiasem mówiąc, z tego właśnie powodu tak wiele uwagi poświęca się prawidłowemu wysuszeniu i zwinięciu węża po użyciu. Gdyby nie to, w zasadzie należałoby każdorazowo wąż wymieniać. Jakie są oznaki świadczące o niezdatności węża strażackiego do użytku?

  • Nawet niewielkie pęknięcia lub nieszczelności wykryte w czasie próby lub przeglądu.
  • Trwała zmiana kształtu, a więc wszystkie zagniecenia lub odkształcenia, również spowodowane nieprawidłowym przechowywaniem.
  • Utrata elastyczności bez względu na przyczynę.
  • Uszkodzenia powłoki zewnętrznej, nawet jeśli nie powodują przerwania ciągłości, ale są bardzo wyraźne lub występują w wielu miejscach.

Węże strażackie należy wymienić także wtedy, kiedy uszkodzeniu ulegną ich złącza. Dopóki problemem jest jedynie nieznaczny rdzawy nalot, można potraktować to jako niewielką wadę, ale kiedy pojawią się wżery lub uszkodzenia potencjalnie utrudniające łączenie węży, należy je w całości wymienić.

Kryteria dodatkowe dla branży lub lokalizacji

W niektórych przypadkach polityka wewnętrzna albo dodatkowe przepisy mogą nakładać konieczność bardziej rygorystycznej kontroli stanu węży strażackich oraz wymuszać ich częstszą wymianę. Nadal jednak mowa raczej o kilkuletnich interwałach, więc nie jest to szczególnie częsta konieczność i na pewno daje dość czasu, żeby zorientować się w ofertach dostawców i wybrać wąż strażacki, który będzie trwały i niezawodny nawet w trudnych warunkach.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%