Zamknij

Polski Ład sięgnie do kieszeni działkowców. O co chodzi?

16.08, 14.12.2021 . Aktualizacja: 07.57, 27.12.2021
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Część działkowców, a także właścicieli mieszkań będzie musiała zapłacić dodatkową składkę zdrowotną. Ma to związek z wejściem w życie rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. ZUS podał interpretację nowego prawa. 

Polski Ład, to jak tłumaczy Prawo i Sprawiedliwość, plan odbudowy gospodarki, który ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia. Opiera się on na pięciu fundamentach, z których jednym mają być niższe podatki. 

Jedną ze składowych reformy jest m.in. likwidacja odliczenia składki zdrowotnej od podatku. 

- Dziś składka zdrowotna wynosi 9 proc., ale 7,75 proc. odliczamy, więc realnie płacimy na zdrowie tylko 1,25 proc. dochodu. Od 2022 r. odliczenie zniknie, więc od zarobionych pieniędzy trzeba będzie płacić składkę w pełnej wysokości - informuje dziennik Fakt. 

Przepis ten jest klarowny, ale okazuje się jednak, że im bliżej wejścia w życie nowych przepisów tym więcej "niespodzianek" wychodzi na światło dzienne. Wygląda na to, że strzec się będą musieli m.in. działkowcy, którzy być może będą musieli zapłacić dodatkową składkę zdrowotną. 

Tak się stanie np. w przypadku osób, które zasiadają we władzach związku i pobierają wynagrodzenie. ZUS tłumaczy, że składkę będzie trzeba płacić nawet od niewielkich kwot, wypłacanych na podstawie aktu powołania.

- Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy wszystkich osób powołanych do pełnienia funkcji i otrzymujących z tego tytułu wynagrodzenie. Podstawę wymiaru składki tych osób stanowi kwota pobieranego wynagrodzenia z tytułu powołania do pełnienia funkcji niezależnie od jego wysokości - tłumaczy ZUS. 

Co to oznacza?

- Działkowiec, który wejdzie do zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego i będzie otrzymywać 100 zł miesięcznie w ramach powołania na swoją funkcję, podatku nie zapłaci, ale 9 proc. składkę zdrowotną już tak. Będzie to wymagało zgłoszenia do ZUS oraz prowadzenia dokumentacji wraz z przekazywaniem informacji o dochodach do ZUS. To ROD stanie się wówczas płatnikiem składek oraz będzie musiał realizować przelewy do ZUS - tłumaczy dziennik Fakt. 

Podobna sytuacja tyczy się właścicieli mieszkań, którzy zostaną członkami zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

W przypadku, kiedy z tego tytułu wypłacane będzie wynagrodzenie konieczna będzie zapłata 9 proc. składki zdrowotnej, a wspólnota będzie musiała robić przelewy do ZUS.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%