Zamknij

Reportaż wojenny o Jastrowiu

07:33, 17.02.2020 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

7 lutego, w piątek, z okazji 75 rocznicy przełamania Wału Pomorskiego, bitwy o Jastrowie, po raz czwarty mieliśmy okazję spotkać się z ciekawymi gośćmi.

Szczególnym gościem był Pan Andrzej Olejko, znany mieszkańcom naszej gminy i miasta z corocznej obecności podczas sierpniowej imprezy w roli narratora widowisk historycznych. W piątek wystąpił w wyjątkowej roli. Wspólnie z Panem Grzegorzem Tylusiem, organizatorem letnich inscenizacji w naszym mieście, napisał książkę „Wokół Jastrowia i jarzębiny czerwonej – reportaż pobitewny”.

To właśnie był premierowy wieczór autorski. Pan Andrzej Olejko uraczył nas piękną opowieścią o inspiracjach do książki, o wielu jej wątkach, także tych osobistych. Wszyscy uczestnicy wieczoru autorskiego otrzymali pachnące jeszcze farbą drukarską egzemplarze z odręczną dedykacją Autora. Pana Grzegorza zatrzymały obowiązki służbowe, ale niewykluczone, że takie spotkanie, w innym terminie, zostanie powtórzone w nieodległej przyszłości.

Za sprawą drugiego gościa mieliśmy okazję spojrzeć na wydarzenia ze stycznia i lutego ’45 z niecodziennej perspektywy. Pan Jacek Cielecki, badacz, autor i tłumacz, przedstawił świeżo przełożone na język polski, niepublikowane wcześniej, wspomnienia dowódcy jednego z łotewskich pułków wchodzących w skład sił niemieckich broniących się w Jastrowiu. Prace nad pamiętnikami wciąż trwają, niewykluczone więc, że po ich zakończeniu spotkamy się ponownie z łotewską historią w Jastrowiu.

W przerwie i tuż po zakończeniu spotkania można było porozmawiać z naszymi gośćmi, a także uzupełnić historyczną biblioteczkę na stoisku księgarskim.

Tegoroczny wieczór z Autorami powstał dzięki współpracy Ośrodka Kultury w Jastrowiu, Gminy i Miasta Jastrowie oraz Pana Arnold Kozłowski

źródło OK Jastrowie

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz