Zamknij

Cykl koncertów jazzowych na Pomorzu Zachodnim

09:22, 01.08.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Cykl koncertów, podczas których zaprezentują się światowej sławy jazzmani i wschodzące gwiazdy, rozpocznie się 3 sierpnia w Goleniowie, a zakończy 6 września w Koszalinie. Na zachodniopomorskich muzycznych scenach wystąpią m.in. Dorrey Lin Lyles - wokalistka łącząca różne gatunki i style - gospel, blues, R&B, jazz; szerszej publiczności znana z grupy The Weather Girls i przeboju „Its Raining Man”; Freddie Hendrix - znakomity trębacz i kompozytor, który współpracował m.in. Alicią Keys; Kinga Głyk - basistka jazzowa nazywana wielką nadzieją europejskiego jazzu.

 

- Letnie koncerty jazzowe na Pomorzu Zachodnim to już tradycja - podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - W ubiegłym roku w sierpniu zorganizowaliśmy pięć muzycznych spotkań z wybitnymi jazzmanami. Teraz zapraszamy na osiem koncertów. Odbędą się w wyjątkowych miejscach, w wyjątkowym klimacie. W miejscowościach nadmorskich, w zmodernizowanym koszalińskim amfiteatrze i pięknym otoczeniu Ogrodów Przelewice.

 

Pierwszy koncert już w środę. Goleniowska Rampa Kultura (ul. Dworcowa) 3 sierpnia gościć będzie wybitnych amerykańskich muzyków: Frieddiego Hendrixa & Jazz Brigade oraz Dorrey Lin Lyles. Jako suport (o godz. 19) wystąpi Adam Tadel - kontrabasista jazzowy, który po ukończeniu Akademii Muzycznej w Katowicach przeniósł się na Pomorze Zachodnie.

 

Utalentowani jazzmani z regionu zaprezentują się także podczas koncertu, który odbędzie się 8 sierpnia w amfiteatrze w Stargardzie (Park Bolesława Chrobrego). Start o godz. 19. Na początek zagrają Unleashed Cooperation - kwintet jazzowy powstały z pomysłu stargardzkiego saksofonisty Krzysztofa Kuśmierka i szczecińskiego pianisty Patryka Matwiejczuka. Grupa eksploruje przeróżne muzyczne przestrzenie, od free, po inspiracje muzyką ludową czy klasyczną https://youtube.com/channel/UCTygX1IlsvVhoerze8ox7eQ

Później na scenę wyjdą Sylwester Ostrowski & Jazz Brigade i gwiazda wieczoru - Dorrey Lin Lyles.

 

Kolejna porcja jazzowych brzmień czeka nas pod koniec wakacji na Wybrzeżu. 28 sierpnia w Świnoujściu wystąpią saksofonista: saksofonista Tytus Łajdecki, Jakub Mizarecki - gwiazda jazzowej gitary młodego pokolenia, oraz ZK Collaboration, czyli perkusista Adam Zagórski i saksofonista Maciek Kądziela, którzy albumem „Slow Food” zadebiutowali w prestiżowej serii Polish Jazz.

https://youtube.com/channel/UCuK8DrZmUcpxuUK1q0cD_aA

Muzyczna uczta w Parku Zdrojowym (Altana Koncertowa, między ul. Chrobrego i Krzywoustego) rozpocznie się o godz. 19.

 

Natomiast 6 września jazz zawita do Amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie. Tam również koncert otworzy (godz.19) Tytus Łajdecki - młody szczeciński muzyk, stypendysta Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, student w klasie saksofonu jazzowego prof. Macieja Sikały w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

https://youtube.com/channel/UCkNXsrB7JmybKd5cnrRMueQ

 

Gwiazdą wieczoru będzie Kinga Głyk - wirtuozka gitary basowej, kompozytorka, która ma na koncie już cztery albumy i koncertuje na europejskich scenach. Przygodę z muzyką rozpoczęła w rodzinnym zespole, występując z ojcem i bratem. Jako osiemnastolatka nagrała pierwszą płytę, a przełomem w jej karierze było wykonanie własnej wersji utworu „Tears in Heaven” Erica Claptona i zaprezentowanie domowego występu serwisie internetowym You Tube https://youtu.be/S2QmtENFh2Y

 

Kinga Głyk niedawno koncertowała we Włoszech, w sierpniu ma serię występów w Niemczech, a w Koszalinie wystąpi z Sylwestrem Ostrowskim, szczecińskim saksofonistą tenorowym, kompozytorem, animatorem wydarzeń artystycznych na Pomorzu Zachodnim.

 

W ramach tegorocznego cyklu koncertów jazzowe brzmienia usłyszymy również w Rewalu (21 sierpnia), Kołobrzegu (31 sierpnia), Szczecinku (1 września) i Przelewicach (2 września).

 

Wszystkie wydarzenia są finansowane przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Wstęp na koncerty będzie bezpłatny.

 

Biuro Prasowe

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%