Zamknij

Marszałek Woźniak w 100-lecie OSP: Nie byłoby bezpieczeństwa Wielkopolski

13.28, 20.12.2021 . Aktualizacja: 13.31, 20.12.2021
Skomentuj
REKLAMA

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” - od wieku strażacy ochotnicy niosą pomoc zgodnie z tą sentencją. 19 grudnia 2021 roku w Poznaniu odbyły się wojewódzkie obchody 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Wielkopolska im. gen. Stanisława Taczaka. W uroczystościach uczestniczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który został uhonorowany pamiątkowym medalem strażackim. 

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Wojciecha przy Wzgórzu św. Wojciecha 1. Po niej strażacy i goście przeszli  do grobu generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Obchody zwieńczył okolicznościowy capstrzyk.

„Nie byłoby bezpieczeństwa Wielkopolski bez strażaków ochotników. Bez Waszej codziennej pracy i troski o to, by mieszkańcy Wielkopolski, byli bezpieczni. W tak wielu aspektach tego pojęcia. Bo przecież to nie tylko zdarzenia związane z pożarami. To coraz częstsze interwencje dotyczące skutków katastrof klimatycznych i ekologicznych. To wiele pracy przy zdarzeniach drogowych a ostatnio również działania w związku z pandemią, podczas której udział strażaków ochotników był bardzo widoczny i niezwykle potrzebny w sytuacji poważnego kryzysu opieki zdrowotnej w Polsce, również w Wielkopolsce. Bardzo chciałem podziękować za ten codzienny wysiłek, za narażanie zdrowia, za tę niezwykłą aktywność i pomoc wszędzie tam, gdzie jest konieczna” – podkreślił Marszałek Woźniak.

Marszałek dodał również, że z budżetu samorządu województwa co roku przeznaczane są środki na zakupy sprzętu dla OSP. Zwrócił uwagę, że w ten sposób udało się nabyć ponad 200 lekkich pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Marszałek zapowiedział, że w ramach nowego budżetu unijnego dla Wielkopolski będą prowadzone negocjacje z Komisją Europejską, mające na celu zabezpieczenie środków na zakup potrzebnych pojazdów średniej wielkości.  

Druh Eugeniusz Grzeszczak, Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Związku ZOSP RP dodał, że w tym roku wielkopolskie  OSP otrzymały ze środków marszałkowskich 3 miliony złotych, dzięki którym możliwe było doposażenie 150 jednostek w pompy wysokiej wydajności, agregaty prądotwórcze oraz zestawy do ratownictwa medycznego.

Prezes wielkopolskich ochotników odniósł się do zbliżającej się 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - „Udokumentowana jest znacząca rola Ochotniczych Straży Pożarnych w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości. Znany i doceniany jest udział strażaków, na czele z pierwszym jego dowódcą gen. Stanisławem Taczakiem, w zwycięskim  Powstaniu Wielkopolskim. Dzisiejszym uroczystym capstrzykiem chcemy oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy udanym powstaniem włączyli Wielkopolskę w granice II Rzeczypospolitej” – powiedział Eugeniusz Grzeszczak. 

W Wielkopolsce funkcjonuje 1800 jednostek OSP, zrzeszających blisko 100 tys. druhów ochotników. 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w latach 2012-2021 udzielił prawie 26 mln zł dotacji na zakup lekkich samochodów pożarniczych. 7,5 mln zł było warte wsparcie zakupów sprzętu specjalistycznego, który trafił do ponad 600 jednostek. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%