Ogród przyjazny pszczołom i innym zapylaczom, powinien być urządzony i prowadzony zgodnie z pewnymi zasadami. W ogrodzie dla pszczół posadzimy rośliny miododajne i nektarodajne. Jakie to będą? Jak prowadzić ogród, który będzie przyjazny dla pszczół?
Pszczoły to nie jedyne, ale jedne z najważniejszych zapylaczy. Dlaczego są tak ważne? To dzięki ich pracy, powstają owoce. Pszczoły, zbierając nektar, przysiadają na kwiatach, przenosząc pyłek. Wymieszanie go, skutkuje zawiązaniem owoców. Szacuje się, że pszczoły i zapylacze, przyczyniają się do powstania nawet 1/2 plonów. Sady, plantacje rolne, warzywne nie potrafią poradzić sobie bez tych cennych owadów. Dlatego ważne jest, aby dbać o ich liczebność.
Pszczoły wyróżniają się swoją inteligencją. Potrafią odnaleźć drogę do ula, przewidzieć pogodę, czy zapamiętać drogę do bogatego w nektar miejsca. Nieustannie są przedmiotem badań naukowców.
Obecnie wiemy już, że populacja pszczół bardzo się przerzedziła. Nie są znane dokładne przyczyny tego zjawiska, jednak przewiduje się kilka czynników, które mogły mieć na to wpły. Przede wszystkim powszechne stosowanie pestycydów w rolnictwie, ma negatywny skutek na zdrowotność pszczół. Wiele związków zakłóca ich receptory, przez co pszczoły nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej do ula. Za zaburzenia w ich rozwoju i funkcjonowaniu obwinia się rozwój telefonii komórkowej. Coraz powszechniej występują również choroby, powodujące przerzedzenie ich liczebności. Ostatnim czynnikiem są zmiany klimatyczne, które powodują ich dezorientację - zmiany w czasie i przebiegu poszczególnych pór roku są zmianami, do których pszczoły nie potrafią się przystosować.
Sytuacja jest więc bardzo poważna, musimy uświadomić sobie, że gdy wyginą pszczoły, stracimy nie tylko miód, ale główne źródło pożywienia. Prorocze wydają się być słowa, przypisywane Albertowi Einsteinowi, który powiedział, że gdy wyginą pszczoły, człowiekowi pozostaje tylko kilka lat życia na ziemi. Musimy więc zrobić wszystko, aby poprawić jakość życia pszczół na ziemi. Możemy zacząć od siebie i swoich ogrodów.
Rośliny miododajne są to gatunki, które posiadają wiele zalet. Zwracamy na nie uwagę, z powodu zasobności w nektar, a tym samym pożywienie dla pszczół. Jednak to nie jedyna ich zaleta - rośliny miododajne to najczęściej gatunki łatwe w uprawie, które dzięki pięknym, kolorowym kwiatom, stają się atrakcyjną dekoracją ogrodu. Wiele z nich nie ma dużych wymagań siedliskowych. Mnóstwo gatunków miododajnych czy nektarodajnych to gatunki jednoroczne - ich uprawa daje więc szybkie efekty.
Pszczoły, ale również trzmiele, osówki, czy motyle, kochają kwiaty o kolorach intensywnych, najlepiej pachnące. Aby ułatwić owadom dostęp do pręcików, starajmy się wybierać kwiaty płaskie, które eksponują środek kwiatków. Również ważne jest, aby planując nasadzenia, wybierać gatunki, których kwitnienie następuje po sobie. Mamy na celu uzyskanie ogrodu, który od wczesnej wiosny, do późnej jesieni, będzie źródłem pokarmu dla owadów. Rośliny powinny więc kwitnąc długo i obficie.
Jeżeli jesteśmy początkujący, nie znamy się zbyt na roślinach, a mimo wszystko chcemy coś zrobić dla pszczół, to możemy skorzystać z gotowych propozycji nasiennych. Taka kompozycja nasion składa się z roślin jednorocznych, które wystarczy tylko wysiać. Nasiona tworzą małą łąkę kwietną, która jest kwitnąca, pachnąca i kusząca dla pszczół. W skład takich mieszanek wchodzą nagietki, maki, onętki, ostróżki.
Aby przyciągnąć, zaprosić pszczoły do ogrodu powinniśmy sadzić liczne drzewa i krzewy owocowe, które wiosną pokrywają się mnóstwem pachnących kwiatków. Idealne będą również zioła - jak mięta, melisa, czosnek. Lawenda jest rośliną uwielbianą przez pszczoły i motyle, podobnie jak pysznogłówka, jeżówka, czy kwitnące aż do przymorzu rozchodniki. Róże - królowe ogrodu, również przyciągną pszczoły - jednak w ich przypadku zwróćmy uwagę, czy dana odmiana ma płaskie kwiaty, z dobrze wyeksponowanymi pręcikami.
Dobrym pomysłem jest posadzenie w ogrodzie roślin cebulowych, kwitnących na wiosnę. Tulipany, przebiśniegi, krokusy, hiacynty, narcyzy, które pojawiają się wczesną wiosną, przed innymi kwitnącymi roślinami, są cennym źródłem pokarmu dla pszczół, które obudzone po zimowym śnie, będą go szukały. Wiosenna głodówka jest bardzo groźnym zjawiskiem , dlatego rośliny cebulowe powinny pojawiać się w ogrodach zakładanych z myślą o pszczołach.
Rośliny dla pszczół mogą rosnąć również w donicach ogrodowych, ustawionych na tarasie czy pod zadaszeniem tarasowym.
Zamiast klasycznego trawnika, który nie stanowi atrakcyjnego miejsca dla pszczół, możemy zastosować łąkę kwietną. Jest to mieszanka roślin jednorocznych z trawami. Takie założenie jest siedliskiem bogatym w kwiaty, atrakcyjne dla pszczół. Natomiast gęsta roślinność będzie schronieniem dla pszczół i innych owadów. Innym sposobem jest założenie trawnika, z mieszanki traw i koniczyny. Kwiaty koniczyny są pachnące i bogate w nektar, dlatego będą chętnie odwiedzane przez pszczoły, a także inne owady. Dodatkowo zarówno łąka kwietna czy trawnik z koniczyny, są mało wymagające, nie potrzebują tyle pielęgnacji, co klasyczny trawnik, nie muszą być tak często koszone, nawożone, czy podlewane. Z myślą o pszczołach warto jest nawet, jeżeli posiadamy klasyczny trawnik, zrezygnować z jego częstego koszenia. Dajemy wtedy możliwość schronienia owadom, a także rozwoju innych niż trawy, roślin.
Ławka ogrodowa Ogrodolandia ustawiona na żwirowej nawierzchni, nie przeszkadza pszczołom .
Planując rabaty dla pszczół, starajmy się nie ustawiać w ich pobliżu mebli ogrodowych, ławek ogrodowych czy też nie lokalizować ich przy ścieżkach, aby nie niepokoić pszczół.
Jeżeli chcemy, aby nasz ogród stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez pszczoły, i inne zapylacze, postarajmy się ograniczyć wykorzystywaną w nim chemię . Wszelkie sztuczne opryski najczęściej mają szkodliwe działanie nie tylko na szkodniki, ale również na pożyteczne owady. Postarajmy się zapoznać z naturalnymi sposobami walki ze szkodnikami, czy chorobami - takie sposoby najczęściej nie oddziałują na pszczoły. Możemy stosować na przykład wywar z pokrzywy, czy z czosnku.
Ciekawą formą pomocy dla owadów są owadzie domki - budowane z naturalnych materiałów, stają się schronieniem dla dzikich pszczół, trzmieli i innych małych przyjaciół. Domek możemy wykonać z drewnianej skrzynce, wypełniając ją warstwowo słomą, gliną, łodygami roślin, które są puste w przekroju. Takie domki są nie tylko pożyteczne, ale również stanowią atrakcyjną dekorację ogrodu.
Z myślą o owadach, a zwłaszcza pszczołach, możemy rozstawić w ogrodzie małe poidełka z wodą. Płaskie talerzyki, podstawki donic, będą źródłem wody dla owadów, które podobnie jak zwierzęta czy ludzie, potrzebują jej do życia. Planując takie poidełka, zadbajmy o to aby były bezpieczne, układając w nich patyczek, listewkę, po której owady będą mogły się bezpiecznie wydostać.
Pszczoły, jak również inne zapylacze, to małe,ale niezwykle istotne owady, od których obecności, zależy komfort życia człowieka na ziemi. Dlatego musimy zadbać o pszczoły, najlepiej zaczynają od własnych ogrodów. Starajmy się uświadamiać sąsiadów, znajomych i rodzinę, zarazić ich naszym pozytywnym i odpowiedzialnym podejściem.
Przemek14:50, 26.03.2019
1 0
Dbajmy o pszczoły, bo to one dają nam życie. Przykra prawda 14:50, 26.03.2019
Sara11:47, 13.05.2019
0 0
W końcu artykuł godny polecenia! To mi się podoba!!! Środowisko powinno być dla nas najważniejsze! 11:47, 13.05.2019
Maria13:39, 23.05.2019
0 0
Ja sadzę dużo lawendy, aby pszczoły, trzmiele i motyle miały co jeść 13:39, 23.05.2019
Iza12:02, 06.06.2019
0 0
Istnieją mnóstwo roślin przyjaznych pszczołom, warto je uprawiać w swoim ogrodzie :) 12:02, 06.06.2019
Kornelia08:15, 01.07.2019
0 0
Zadbajmy o pszczoły, póki jest jeszcze czas! 08:15, 01.07.2019
Katarzyna13:56, 03.02.2020
0 0
Ekologiczne podejście do życia i w zgodzie z naturą - podoba mi się! 13:56, 03.02.2020
Gosia09:34, 24.07.2020
0 0
Bardzo ważny wpis! 09:34, 24.07.2020