Zamknij

Blacha trapezowa na dachu. Jak ją układać? Co zrobić, by prezentowała się doskonale? Gdzie sprawdzi się najlepiej?

art. sponsorowany + 12:48, 12.05.2023 Aktualizacja: 12:48, 12.05.2023

Blacha trapezowa na dzisiejszym rynku uchodzi za materiał o przeznaczeniu uniwersalnym. Zachwyca ona na monumentalnych obiektach oraz budzi zachwyty na domach jednorodzinnych. Jedno jest pewne, każdy kto na nią postawi, będzie zadowolony! Zanim jednak będziemy mogli się w pełni cieszyć naszym nowym pokrycie, musimy ułożyć blachę trapezową. Przygotowaliśmy mały poradnik, który powinien okazać się bardzo pomocny dla klientów. 

Za kwestię podstawową w przypadku blachy trapezowej należy uznać kąt nachylenia dachu. Kąt ten wpływa na dobrany przez nas profil blachy. W przypadku kąta o nachyleniu 4o (w artykule uwzględniamy wartości minimalne) sięgniemy po blachę o profilu powyżej 35 mm, a gdy mamy do czynienia z kątem 6o to wybierzemy blachę o profilu równym 35 mm lub nawet mniejszym. Pamiętajmy, żeby przy wszystkich pracach związanych z montażem pokrycia stosować się do zaleceń producenta, a także miejmy na uwadze nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osób nam pomagających. 

Przygotowanie do montażu 

Osią działań przygotowawczych jest przygotowanie drewnianego rusztu, na którym będziemy później układać naszą blachę. Ruszt ten tworzymy z pomocą łat oraz kontrłat. Do zamocowanych wzdłuż krokwi kontrłat przymocowujemy łaty. Pamiętajmy, że łaty rozmieszczamy w różnych odległościach od siebie. Wszystko zależy od wytycznych związanych z projektem domu. Nie zapomnijmy również o przygotowaniu specjalnych otworów przechodzących przez połać, bez których cała operacja zakończyłaby się niepowodzeniem.  

Szczegóły związane z obróbkami blacharskimi 

W przypadku obróbek blacharskich mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to samodzielne wykonanie ich, zaś druga to kupno gotowych obróbek. Dobrze dobrane obróbki blacharskie zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo oraz będą gwarancją satysfakcjonującego estetycznego efektu. W skład obróbek blacharskich firmy Blachy Pruszyński wchodzą m.in.: rynny koszowe, haki rynnowe, pasy rynnowe oraz bariery przeciwśniegowe. 

Ułożenie blachy trapezowej od A do Z 

Gdy już mamy wszystkie materiały, możemy ruszać z układaniem blachy trapezowej. Cały proces inauguruje usunięcie folii z każdego arkusza. Układanie rozpoczynamy od dołu, konkretnie od dolnego naroża połaci. Pamiętajmy, żeby blachę układać w przeciwnym do wiatru kierunku. Dzięki temu uda nam się uniknąć podwiewania blachy.  

Swoistą podstawę procesu układania blachy trapezowej stanowi geometria. Jest to jednak geometria przystępna, w której odnajdą się zarówno miłośnicy matematyki, jak i ci, którzy mają średnie wspomnienia szkolne z nią związane. Istotnym pojęciem jest tutaj kąt prosty, który arkusze blachy muszą tworzyć z okapem.  

Techniką, którą stosujemy przy zabiegu układania blachy trapezowej jest technika na zakład. Układanie rozpoczynamy od arkuszy dolnych, później zabieramy się za górne. Pamiętajmy, żeby zarówno dolne, jak i górne arkusze należy układać od tej samej strony.  

Opisywany proces wymaga doboru właściwych wkrętów. W przypadku układania blachy trapezowej na dachu powinniśmy postawić na wkręty farmerskie długie (35 mm) oraz krótkie (20 mm). Gdzie umieszczamy wspomniane wkręty? Wzdłuż bocznych krawędzi dachu i kalenicy oraz na połaci i na łączeniach poziomych i pionowych. Nie zapominajmy również o przymocowaniu blachy wzdłuż okapu.  

4 fundamentalne zasady montażu blachy trapezowej 

Po pierwsze, załóżmy rękawice ochronne, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas prac z blachą. 

Po drugie, zamiast szlifierki użyjmy nożyc ręcznych lub niblera, które skutecznie dotną blachę trapezową. 

Po trzecie, załóżmy buty z miękką podeszwą, które zapewnią nam komfortowe poruszanie po dachu. Chodzenie po dachu ograniczmy do minimum.  

Po czwarte, dbajmy o naszą blachę, sukcesywnie usuwając zanieczyszczenia. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%