Zamknij

Kilka słów o rynnach – czym się różnią i co je łączy?

10:22, 22.11.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:25, 22.11.2023

Świat przyspiesza i się zapełnia – na każdym kroku napotykamy decyzję do podjęcia albo coś nowego, o czym musimy się szybko nauczyć. Nie inaczej jest na rynku budowlanym, gdzie innowacyjne rozwiązania pojawiają się jak grzyby po deszczu. Oprócz tego czeka nas wiele decyzji, nawet w przypadku rynien możemy wybrać: kształt, kolor, materiał albo markę. Choć może to brzmieć niewiarygodnie, ale różnorodność ma ułatwić nam wybór. Wystarczy wyobrazić sobie idealny dom, a dzięki tak szerokiej ofercie, łatwo znaleźć pasujące do tej wizji elementy.  

W ostatnich latach konsumenci postawili na minimalizm, czyli proste kształty, stonowane kolory i jak największa funkcjonalność elementów budynku. To samo dotyczy rynien. Tradycyjne, półokrągłe rynny, w wielu projektach zostały zastąpione przez nowoczesne, geometryczne rynny kwadratowe. Czemu służy ta zmiana i czy wpływa w jakikolwiek sposób na jakość i funkcję systemów odprowadzania wody? 

Materiały zapewniające rynnom trwałość i odporność 

Zarówno geometryczny jak i półokrągły kształt rynny nie wpływa znacząco na wytrzymałość orynnowania. Największą rolę odgrywa tutaj materiał. Oba warianty systemów rynnowych mogą być wykonane z PVC, który jest najtańszym materiałem. Nieco droższe, ale trwalsze są rynny zrobione ze stalowych blach powlekanych, powlekanych ocynkowanych albo tytanowo-cynkowych. Orynnowanie półokrągłe może być też miedziane albo wykonane ze stopów z domieszką tytanu. Są to jedne z najbardziej wytrzymałych surowców zapewniające takim rynnom wysoką renomę. 

Stal pozostaje jednak niezaprzeczalnym liderem, wśród surowców budowlanych, pod względem niewrażliwości na warunki pogodowe oraz ochrony oryginalnego kształtu i barwy przez długi czas. Przykładowo rynny NIAGARA firmy Blachy Pruszyński, w wariancie półokrągłym i kwadratowym, zrobione są z wysokiej jakości stali ocynkowanej i pokryte są z obu stron warstwą poliuretanową (50 μm). Wspominamy akurat te, ponieważ jest to produkt wielokrotnie nagradzany w branży, który charakteryzuje nieco większa głębokość w porównaniu do zwykłych rynien, co minimalizuje szanse przelania i sprawia, że elewacja jest bezpieczna, nawet w czasie obfitych ulew. 

Rynny funkcjonalne i współgrające z designem 

Rosnące zainteresowanie modernistyczną architekturą doprowadziło do powstania rynien kwadratowych, lepiej pasujących do nowoczesnych projektów niż półokrągłe. Jednak według ekspertów, kształt to jedyna techniczna różnica pomiędzy tradycyjnymi i nowoczesnymi rynnami, ponieważ odprowadzanie wody jest jednakowo wydajne dla obu typów.  

Czynnikiem decydującym o wyborze, może się okazać kolor. Rynny kwadratowe projektowane są przede wszystkim do modernistycznego stylu, więc najpopularniejsze barwy są stonowane i surowe. Dobrym odzwierciedleniem tego jest NIAGARA KWADRATOWA, dostępna w modnych odcieniach czerni i grafitu. Za to tradycyjne rynny półokrągłe maja nieco szerszą ofertę kolorystyczną – łatwo znajdziemy białe, szare, brązowe, czarne oraz wszystkie odcienie pomiędzy. Ta różnorodność pozwala na dokładne dobranie barwy rynien do innych elementów domu.  

Z kolei kształt rynien kwadratowych świetnie komponuje się z nieskomplikowanym dachem, o nowoczesnej estetyce – takich jak panel dachowy na rąbek albo blachodachówka płaska. Jeżeli jednak zależy nam na ukryciu systemu rynnowego, z orynnowaniem kwadratowym jest to bardzo proste. Przywoływana już wcześniej NIAGARA KWADRATOWA jest wyjątkowym systemem pod względem montażu maskownic. Umożliwia aż cztery sposoby zakończenia dachu, mianowicie okapowe, bezokapowe, gzymsowe i ukryte. Wykorzystanie maskownicy zapewnia spójne połączenie elewacji i rynien, a listwy – rynien i podbitki. Takie rozwiązanie dobrze jest rozważać, gdy chcemy osiągnąć efekt jednolitego dachu. Dodatkową zaletą tego systemu rynnowego jest harmonijność stylistyczna wszystkich części, czyli rur spustowych, sztucerów, haków, denek, itd. Są specjalnie wykonane w taki sposób, by współgrały z surową kolorystyką, prostymi formami i nowoczesnymi materiałami naszego budynku. 

Przy wybieraniu rynien, nie zapominajmy o dokładnym dopasowaniu orynnowania do powierzchni i poziomu skomplikowania pokrycia dachowego. Na funkcjonalność ma wpływ także sposób i jakość zamontowania systemu rynnowego. 

Tradycja czy nowoczesność – ostatnie wskazówki 

Na co więc powinniśmy patrzeć wybierając orynnowanie? Wszystko sprowadza się do tych kilku kwestii: 

  • po pierwsze – jaki styl budynku chcemy osiągnąć? Szczegółowa wizja wymarzonego domu, pozwoli szybko zdecydować czy wolimy kwadratową czy półokrągłą rynnę; 
  • po drugie – wybór materiałów. Ważne jest abyśmy mieli pewność o wytrzymałości i efektywności systemu odprowadzania wody. Dla uzyskania gwarancji jakości, wybierzmy renomowanego, zaufanego producenta; 
  • i ostatni punkt – wykonanie. Upewnijmy się, że montaż naszego dachu przeprowadzi profesjonalna firma dekarska, a także czy wymiary i układ systemu są odpowiednio dopasowane do kształtu i powierzchni dachu. 

Te czynniki składają się na wieloletni, estetyczny i funkcjonalny system odprowadzania wody. Nie lekceważmy jednak sezonowych przeglądów i konserwacji – nie kosztują dużo czasu i energii, a pomogą naszym rynnom działać sprawniej i dłużej.  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%