Zamknij

Kwota wolna od podatku 2024 - ile wynosi?

14:07, 21.02.2024 . Aktualizacja: 14:08, 21.02.2024
Skomentuj

Każdy przedsiębiorca pragnie osiągać zyski z prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie poszukiwane są takie rozwiązania, które pozwalają na optymalizację podatkową i możliwość zapłaty jak najmniejszych podatków. Ogromnie ważna jest zatem stabilna sytuacja firmy, jej dalszy rozwój i bezpieczne funkcjonowanie. Przedsiębiorcy powinni wybrać jak najkorzystniejsze formy opodatkowania, mając także na uwadze kwotę wolną od podatku w 2024 roku przy opodatkowaniu skalą podatkową. Kiedy możemy skorzystać z kwoty wolnej o podatku? O czym musimy pamiętać?

Kwota wolna od podatku 2024

Pamiętajmy o tym, że kwota wolna od podatku 2024 jest dostępna jedynie dla skali podatkowej. Polega ona na istnieniu dwóch progów podatkowych, takich jak 12% i 32%. Dodatkowo przy osiąganiu dochodu niższego niż 1 000 000 zł, nadwyżka ponad tę kwotę jest opodatkowana dodatkowo stawką 4% (to tak zwana danina solidarnościowa). Warto podkreślić, że wysokość stawki podatku jest zależna od wysokości uzyskiwanego dochodu (czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania!). Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Nowy Polski Ład wprowadził zwiększenie kwoty wolnej od podatku ponad trzykrotnie. Okazuje się, że największe korzyści uzyskali w tym przypadku pracownicy otrzymujący wynagrodzenie minimalne. Mając na uwadze wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, znaczna wartość uzyskiwanego przychodu nie ulega opodatkowaniu. Podatnicy zarabiający mniej niż 30 tysięcy złotych mogą liczyć na zwolnienie z podatku, a osoby zarabiające ponad nadwyżkę 30 tysięcy złotych płacą podatek 12% (do momentu przekroczenia I progu podatkowego). 

Przepisy prawne - co warto wiedzieć?

Znajomość przepisów prawnych z pewnością znacznie ułatwia dokładne określanie kwoty wolnej od podatku na bieżąco. Co ciekawe, do końca 2021 roku w zaliczkach na podatek dochodowy nie uwzględniano kwoty wolnej od podatku, lecz kwotę zmniejszającą podatek. Ta wartość jest stała - wynosi 525,12 złotych. Ważne jest to, że rozliczenie ostateczne tej wartości następuje dopiero w rocznym zeznaniu podatnika. Zmiany wprowadzone Nowym Polskim Ładem doprowadziły do podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł, jednocześnie także wpłynęły na wzrost kwoty zmniejszającej podatek do 3 600 złotych na rok. Wskazana wysokość kwoty zmniejszającej stanowi 12% z kwoty wolnej od podatku (30 000 złotych x 12% = 3 600 złotych). 

Co jeszcze jest ważne? Pamiętajmy o tym, że w zaliczce na podatek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, uwzględnić należy pełną kwotę zmniejszającą podatek (3 600 złotych). W efekcie wzrost kwoty wolnej od podatku ma wpływ na niższe podatki, jednakże zmiany nie odnosiły się do każdego pracownika lub przedsiębiorcy. Okazuje się bowiem, że kwota wolna od podatku występuje jedynie w razie stosowania opodatkowania skalą podatkową. Jeżeli podatnik wybrał zatem podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt, nie ma mowy o skorzystaniu z powyższej zmiany. Każdy przedsiębiorca powinien o tym pamiętać, co pozwala działać zgodnie z przepisami prawnymi!

W kompleksowym systemie wFirma kwota wolna od podatku uwzględniana jest automatycznie, w zgodzie z przepisami Polskiego Ładu. Nie musimy zatem martwić się samodzielnymi wyliczeniami zaliczki na podatek na skali podatkowej. Jak wygenerować zaliczkę na podatek? Naszym zadaniem jest w tym wypadku przejście do zakładki Start - Podatki - Podatek Dochodowy - Wylicz Podatek i gotowe - uzyskujemy wszelkie najważniejsze informacje o kwocie wolnej od podatku w 2024 roku.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej do zawsze duże wyzwanie dla przedsiębiorcy. Trudno jest nadążyć za ciągle zmieniającymi się przepisami prawnymi, przez co nie zawsze wiemy, jak postępować. Powinniśmy na bieżąco śledzić zmiany w przepisach i korzystać z profesjonalnej pomocy ekspertów w razie wątpliwości. Niezwykle istotne jest to, że kwota wolna od podatku w 2024 jest dostępna tylko dla opodatkowania według skali podatkowej.

– Materiał zewnętrzny

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%