Zamknij

Sprzedaż samochodu do skupu – jak bezpiecznie przeprowadzić transakcję?

13:02, 06.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:02, 06.05.2024

W skupie da się auto sprzedać bardzo szybko, ale czy będzie to dla kierowcy bezpieczna transakcja? Na pewno nie warto skupiać się wyłącznie na zaoferowanej przez nabywcę cenie, bo równie ważne są formalności – o czym trzeba pamiętać decydując się na taką sprzedaż?

Czym różni się skup od tradycyjnej sprzedaży?

Sprzedaż samochodu na giełdzie albo poprzez serwis ogłoszeniowy to czasochłonne zajęcie. Rzadko kiedy udaje się znaleźć nabywcę od razu i w najlepszym razie trwa to kilka tygodni, a w tym czasie trzeba zadbać o publikację odpowiednio atrakcyjnych ogłoszeń, odbierać rozmowy telefoniczne od zainteresowanych klientów, umawiać się na oględziny pojazdu. Problematyczne bywa również samo przygotowanie auta do sprzedaży, bo trzeba naprawić drobne usterki i starannie wyczyścić cały samochód – bez tych czynności sprzedaż oczywiście jest możliwa, ale zaniedbanie pojazdu bardzo negatywnie wpływa na jego cenę i odstrasza wielu potencjalnych nabywców.

Skup aut w Bydgoszczy na https://kupimyauto.com/ tym się różni od prywatnych nabywców, że do estetyki oraz stanu technicznego nie przywiązuje takiej samej wagi. Zainteresuje się każdym pojazdem i bez zbędnych rozmów zgodzi się na zakup auta po kolizji lub nadającego się do generalnego remontu. Rocznik i stan będą miały znaczenie dla wyceny, ale właśnie w skupie uda się wynegocjować lepszą stawkę i przede wszystkim skup od razu będzie zdecydowany na podpisanie umowy.

Legalna działalność

Skupy specjalizują się w kupowaniu używanych i na pozór bezwartościowych pojazdów. Spora część przejętych samochodów przeznaczana jest na części, dlatego stan powypadkowy nie stanowi problemu, a cena jest z reguły wyższa od tej którą zaproponować może osoba prywatna. Musi to być jednak skup działający legalnie, w przeciwnym razie na kierowcę czekać będą spore nieprzyjemności.

Nielegalne skupy są w stanie zaoferować jeszcze wyższą sumę, tyle że po takiej transakcji nie ma żadnego śladu w papierach. Formalnie kierowca w dalszym ciągu pozostaje właścicielem pojazdu, mimo że fizycznie już go nie posiada, przez co nie da się wyrejestrować pojazdu i w dalszym ciągu utrzymuje się obowiązek opłacania składki OC. Co gorsza, to dawny właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli jego auto zostanie użyte do przestępstwa.

Status skupu łatwo da się sprawdzić znając REGON, KRS lub NIP – jeśli firma nie chce ich podać albo ich nie posiada, lepiej od razu dać sobie spokój z taką transakcją. Warto jeszcze poszukać opinii o danym skupie na forach internetowych albo wśród znajomych, i wybierać placówki z polecenia, co do których można mieć pewność, że działają bez zarzutu.

Sprzedaż tylko z umową

Skup aut w Toruniu https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/ przygotowuje umowy kupna sprzedaży dla wszystkich swoich klientów. Taki dokument koniecznie należy podpisać, ale ważne jest też, aby dane na umowie zgadzały się ze stanem faktycznym. W umowie muszą zostać zawarte wszystkie istotne informacje dotyczące auta oraz prawdziwe dane osobowe kupującego oraz nabywcy. Każda ze stron powinna dostać oryginalny egzemplarz z podpisami.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%