Oczy to jeden z najważniejszych i najwrażliwszych organów w ciele człowieka. Dostarcza około 80% informacji o otoczeniu, pozwala podziwiać świat i lepiej rozumieć innych ludzi. Tymczasem coraz więcej osób zmaga się z różnymi chorobami narządu wzroku. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo mogą one wpłynąć na jakość życia. Warto znać objawy najczęstszych schorzeń, by odpowiednio zareagować. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym problemom ze wzrokiem oraz sposobom ich leczenia.
Zaćma, nazywana również kataraktą, jest jedną z najbardziej powszechnych przyczyn operacji oczu na świecie. Może pojawiać się w wyniku urazów oka czy przyjmowania niektórych leków. Najczęściej dotyka jednak osoby starsze, w związku z czym za główną przyczynę uznaje się wiek i naturalne procesy starzenia się organizmu. W przebiegu katarakty dochodzi do postępującego zmętnienia soczewki oka, które prowadzi do pogorszenia widzenia. Zmętnienie może postępować od środka soczewki na zewnątrz lub od krańców do środka soczewki. Objawy mogą obejmować m.in. rozmycie widzenia, zmiany w percepcji kolorów czy wrażenie, jakby świat znajdował się za lekko matową szybą lub mgłą. Niestety choroba nie może cofnąć się samoistnie. Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nowoczesnym implantem. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda przygotowanie do takiego zabiegu, więcej informacji znajdziesz w artykule https://eyemed.pl/baza-wiedzy/jak-przygotowac-sie-do-zabiegu-usuniecia-zacmy/.
Jaskra, nazywana często „cichym złodziejem wzroku”, jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu. Schorzenie rozwija się powoli i może pozostać niezauważone przez długi czas. W przebiegu tej przypadłości dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, najczęściej wskutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W konsekwencji włókna nerwowe są niszczone, co powoduje utratę części postrzeganego obrazu. Towarzyszą temu takie objawy, jak: zmniejszenie ostrości wzroku, ból i zaczerwienienie oka, widzenie tęczowych obręczy wokół punktów świetlnych, wzmożona wrażliwość na światło oraz zaburzenia kontrastu. Jaskrę diagnozuje się na podstawie specjalistycznych badań lekarskich. Należą do nich m.in. tonometria (pomiar ciśnienia oka), badanie pola widzenia, badanie OCT oraz badanie ostrości widzenia z bliska i z daleka. W przypadku podejrzenia o jaskrę zazwyczaj wykonuje się także badanie dna oka: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/badanie-dna-oka/. Regularne badania są szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka – np. po 40 r.ż. lub z historią jaskry w rodzinie. Jaskra jest chorobą, którą należy leczyć. Możliwości leczenia zależą przede wszystkim od rodzaju jaskry i oczywiście od stopnia zaawansowania choroby. Brak leczenia może doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), znane również jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, jest jednym z głównych powodów utraty wzroku u osób starszych. Najczęściej dotyczy osób po 50 r.ż., a jego rozwój może być uwarunkowany zarówno czynnikami genetycznymi, jak i stylem życia. Palenie papierosów, niezdrowa dieta czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV zwiększają ryzyko zachorowania. U pacjentów z AMD występują takie objawy, jak: zamazane widzenie, trudności w czytaniu, rozpoznawaniu twarzy i rozróżnianiu kolorów, a także pogorszenie widzenia w nocy. To właśnie ta postać niepełnosprawności wzrokowej (https://eyemed.pl/baza-wiedzy/choroby-oczu-niepelnosprawnosc/) bywa szczególnie uciążliwa, ponieważ upośledza widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności. Choć nie da się całkowicie wyleczyć AMD, istnieją różne metody terapeutyczne, takie jak iniekcje doszklistkowe, które pozwalają spowolnić rozwój choroby.