Zamknij

Epileptycy na rynku pracy

09:25, 23.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:25, 23.10.2018
Skomentuj

Epilepsja jest zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się napadami padaczkowymi. U większości osób przyczyna tej choroby nie jest znana. Może rozwijać się w wyniku urazu mózgu, czy też udaru. Przyjmuje się, że w Polsce na padaczkę choruje ok. 400 tysięcy osób, a jedyne 40% z nich podejmuje aktywność zawodową.

Choroba to nie wyrok

Należy przyznać, że edukacja Polaków w zakresie epilepsji jest raczej znikoma. Chorzy na padaczkę są izolowani od społeczeństwa, a pracodawcy nie chcą ich zatrudniać w swoich firmach, a przecież osoby chore mają prawo do normalnego życia, funkcjonowania i podejmowania pracy, jak każdy przeciętny człowiek.

Pracodawco, nie bój się zatrudniać chorego

Wielu specjalistów niejednokrotnie podkreśla fakt, że ludzie cierpiący na epilepsję mogą podejmować aktywność zawodową. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Obecnie aż 80% chorych jest leczonych w taki sposób, tak skutecznie, że napady padaczkowe nie występują.

O co pracodawca powinien zadbać, kiedy zatrudnia osobę z padaczką?

Zatrudniając taką osobę do pracy należy mieć na uwadze przede wszystkim jej bezpieczeństwo, stąd ważne, aby wiedzieć, jak się zachować, pomóc takiemu pracownikowi w momencie napadu. Obowiązkowo należy także poinstruować innych pracowników, aby również byli w stanie pomóc choremu. Pracodawca powinien zorganizować kurs pierwszej pomocy dla swoich podwładnych. Kolejną rzeczą, o której powinien pamiętać jest odpowiednio przygotowane miejsce pracy. Powinno być wyposażone w klimatyzację, gdyż niezbędne jest utrzymywanie temperatury ok. 18 – 23°C. Ponadto, powinno zawierać system oddymiania, usuwający niekorzystne pyły oraz stały dostęp do światła, ale niewychodzącego poza przyjęte normy. Ważne jest również odpowiednie zorganizowanie przestrzeni do pracy w taki sposób, aby w razie napadu padaczkowego nic nie spowodowało dodatkowych obrażeń.

Jakie prace nie mogą być wykonywane przez epileptyków?

Na pewno takie, w których napad padaczkowy mógłby stanowić zagrożenie zdrowia lub życia innych ludzi, np. kierowca, pilot.

Ponadto:

  • Stanowiska, które wymagają wykonywania konkretnych czynności w szybkim tempie,
  • Prace na wysokościach,
  • Stanowiska przy obsłudze niebezpiecznych maszyn, takich jak: szlifierka, wiertarka.

Stowarzyszenie ludzi cierpiących na epilepsję nieustannie dąży do zwiększenia możliwości podjęcia aktywności zawodowej na stanowiskach, które są adekwatne do ich predyspozycji oraz posiadanych kwalifikacji. Chorzy często wybierają zawód pracowników biurowych, urzędników, informatyków. Wśród nich są też tacy, którzy spełniają się w roli informatyka, księgowego czy prawnika. Jeśli chodzi o zarobki, otrzymują oni wynagrodzenie nawet w wysokości 5600 zł brutto (w przypadku prawnika). Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że padaczka jest schorzeniem szczególnym, więc objęta jest dofinansowaniem do pensji z PFRON-u (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Osoby cierpiące na padaczkę nie mogą zamykać się na otaczający ich świat. Powinny obierać różne ścieżki kariery, z odrobiną pozytywnego nastawienia i wiary we własne możliwości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%