Zamknij

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto przy umowie o pracę?

09:28, 23.10.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Najczęściej rozmawiając z pracodawcą na temat wynagrodzenia, słyszymy o wynagrodzeniu brutto. Czasami nie mamy śmiałości zapytać o kwotę, którą otrzymamy do ręki. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób obliczyć kwotę netto wynagrodzenia, które otrzymamy zatrudniając się na podstawie umowy o pracę i wyjaśniamy podstawowe pojęcia związane z tym zagadnieniem.

Wynagrodzenie netto bardzo łatwo obliczyć, korzystając z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Są sytuacje, w których nie mamy możliwości wykonania obliczeń przy użyciu takiego urządzenia. Jest to np. rozmowa kwalifikacyjna.

Wynagrodzenie brutto

Inaczej nazywane wynagrodzeniem całkowitym. Jego skład wchodzą wszystkie kwoty, które pracodawca potrąca z wynagrodzenia pracownika. Dokładnie są to:

  • płaca;
  • składki na ubezpieczenia społeczne (zdrowotne, chorobowe, emerytalne, rentowe i wypadkowe);
  • zaliczka na podatek dochodowy.

Wymienione wyżej składki są częściowo płacone z pensji brutto pracownika a częściowo pokrywa je pracodawca. Składka emerytalna jest w 9,76% wartości wynagrodzenia pobierana od pracownika i w takiej samej wartości pokrywa ją pracodawca. Składka rentowa jest pokrywana z pensji pracownika jedynie w 1,5% wartości, resztę czyli 6,5% płaci pracodawca. Z kolei składka na ubezpieczenie chorobowe wynosząca 2,45% jest w całości finansowana z wynagrodzenia pracowniczego.

Po odliczeniu tych składek od wynagrodzenia, możemy obliczyć składkę zdrowotną. Wynosi ona 9% podstawy wymiaru. Jest pobierana z wynagrodzenia brutto pracownika.

W skład wynagrodzenia brutto, o którym słyszymy na rozmowie kwalifikacyjnej wchodzą jedynie składki pobierane z pensji pracownika. Składki, które dodatkowo opłaca pracodawca wchodzą w skład całkowitego kosztu wynagrodzenia, które jest jeszcze wyższe niż wynagrodzenie brutto.

Wynagrodzenie netto

Jest to wynagrodzenie, zwane przez wszystkich wynagrodzeniem „do ręki” lub „na rękę”. Wynagrodzenie netto to ta część wynagrodzenia brutto, która wpływa co miesiąc na konto pracownika jako pensja. Kwota ta jest pomniejszona o wymienione składki oraz zaliczkę na podatek.

Jak szybko obliczyć wynagrodzenie netto? Suma wszystkich składek, jakie pokrywa ze swojej pensji pracownik równa jest około 30 % jej całkowitej wartości.

Przykładowo. Osoba zarabiająca 8 500 zł brutto, faktycznie otrzyma do ręki kwotę 5900 zł netto. Poszczególne odliczenia wyniosą:

  • ubezpieczenie emerytalne – 829,60 zł
  • ubezpieczenie rentowe – 127,50 zł
  • ubezpieczenie chorobowe – 208,25 zł
  • ubezpieczenie zdrowotne – 660,12 zł
  • zaliczka na podatek – 685,00.

Kwota 8 500 zł brutto jest kwotą, która znajduje się na umowie. Nie jest to jednak całkowity koszt, jaki jest pokrywany z tytułu zatrudnienia. Po doliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne płaconych przez pracodawcę, składek na Fundusz Pracy oraz Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych całkowita kwota wynagrodzenia wynosi 10 200 zł. Składki te wynoszą około 20 % wynagrodzenia pracowniczego. O tej kwocie zwykle pracownicy nie są informowani.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz