Zamknij

Najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego

13:06, 19.03.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Pellet, eko groszek, gaz ziemny, czy elektryczne maty grzewcze - które z tych źródeł ciepła jest najtańsze? Wybór nie jest łatwy, bo zakup pieca i instalacji to koszt minimum kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą miesięczne wydatki na eksploatację. Zanim podejmiesz decyzje, dobrze policz.

Jeżeli planujesz budowę lub remont domu jednorodzinnego to zapewne zastanawiasz się nad wyborem najtańszego ogrzewania. Na co się zdecydować? Które źródło ciepła będzie najtańsze podczas montażu i eksploatacji? Opcji jest wiele, a wybór pieców, systemów, instalacji - ogromny. Od nowoczesnego elektrycznego ogrzewania podłogowego do pieca na paliwa stałe - takie jak eko groszek.

 Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma coraz więcej zwolenników - jest ekonomiczne, ekologiczne i wygodne w eksploatacji.

Najtańsze źródła ciepła - ranking

Ogrzewanie gazowe zaliczane jest do dość tanich i ekologicznych źródeł ciepła. Zaletą jest też brak kotłowni i fakt, że nie trzeba pamiętać o dołożeniu do pieca. Za plus można uznać cenę pieca, który kosztuje minimum kilka tys. zł. Gorzej kształtują się koszty eksploatacji. Najtaniej wypada gaz ziemny dostarczany siecią. Więcej za to paliwo muszą zapłacić osoby, które nie mogą przyłączyć się do sieci. A gaz pobierają z dużej przydomowej butli, którą muszą kupić lub odpłatnie dzierżawić.

Jeżeli dom nie jest dobrze zaizolowany, to zimą miesięczne rachunki za gaz mogą wynieść nawet blisko 1 tys. zł! To ogromny koszt i warto uwzględnić go w kalkulacji, podczas szukania najtańszego ogrzewania domu jednorodzinnego. Aha! Trzeba jeszcze pamiętać, że ceny gazu nie są stałe. Kupując dziś piec gazowy, nie możemy przewidzieć jak wysokie rachunki otrzymamy z gazowni za rok lub kilka lat.

Ogrzewanie domu piecem na eko groszek lub pellet

Nadal dość popularnym sposobem na zapewnienia ciepła w domu jednorodzinnym jest ogrzewanie na paliwa stałe, wśród których dobrą opinią cieszą się pellet i eko groszek. Wybór któregoś z tych źródeł ciepła wiąże się z zakupem odpowiedniego pieca. Piec do spalania paliw stałych to wydatek rzędu przynajmniej kilku tys. zł. Również w tym wypadku trzeba doliczyć wydatki na opał. Tona dobrej klasy eko groszku lub pelletu kosztuje nawet 1 tys. zł i z pewnością nie wystarczy do ogrzania budynku przez całą zimę.

Poza tym wybierając piec na eko groszek lub pellet musimy mieć kotłownię, w której będziemy mogli go zainstalować oraz miejsce do składowania opału.

Tradycyjne ogrzewanie wiąże się z zakupem pieca. Tymczasem wybierając elektryczne źródło ciepła potrzebne będą kable i sterownik.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego na prąd

Czy ogrzewanie domu jednorodzinnego prądem może być tanie? Tak. Jest sposób na niskie koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego. Jakie? Po pierwsze trzeba postawić na jakość, czyli wybrać doświadczonego i profesjonalnego instalatora CO. Doradzi on, jakie systemy grzewcze wybrać oraz, która firma produkuje elementy dobrej jakości za rozsądną cenę. Przykładowo monterzy z firma Ewol z okolic Szczecina korzystają tylko z materiałów Devi - renomowanego producenta elementów ogrzewania elektrycznego.

Devi oferuje:

  • przewody grzejne, które instalator przymocowuje do podłogi przy użyciu metalowych listew,
  • maty z tworzywa sztucznego z wplecionym w nie przewodem grzejnym.

Maty i przewody grzejne Devi posiadają 20-letnią gwarancją oraz innowacyjny kształt i rozmiar. Przewody mają zaledwie 3 mm grubości. Dzięki temu mogą być montowane także w starych budynkach, w których nie można znacznie podnieść poziomu podłogi.

Przewody i maty grzewcze Devi stosowane są do montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panelami, płytkami i wykładziną. Domownicy mogą więc zapomnieć o kaloryferach, które zabierają miejsce i są zbiorowiskiem kurzu. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego nie jest też potrzebna kotłownia.

 Elektryczne maty grzewcze są montowane pod podłogą - płytkami, panelami lub wykładziną.

Najtaniej, czyli ogrzewanie podłogowe i taryfa nocna

Ale w jaki sposób ogrzewanie elektryczne może być tak bardzo tanie w eksploatacji? Dobry monter i najwyższa jakość instalacji to przecież za mało, aby drastycznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Zgadza się! Koszty ogrzewania elektrycznego można znacząco zmniejszyć poprzez wykorzystanie licznika z dwoma taryfami - tańszą nocną i droższą dzienną. Ogrzewanie powinno być uruchamiane po godzinie 22.00 i włączane dopiero przed godziną 6.00 rano. Domownicy obudzą się więc w ciepłym i przytulnym domu.

Nie oznacza to jednak, że muszą czekać aż do wieczora na ponowne uruchomienie ogrzewania. Koncerny zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej mają w swojej ofercie wiele typów taryfy nocnej. Oprócz podstawowej wersji z tańszym prądem tylko w nocy jest też opcja energii za niższą cenę, która jest dostępna od poniedziałku do piątku przez dwie godziny po południu (na przykład w godzinach 13.00 - 15.00) oraz przez cały weekend i w święta.

 Ogrzewanie podłogowe jest sterowane elektronicznie. Nie trzeba go samemu włączać lub wyłączać. Wystarczy zamontować programator, który będzie zajmował się wszystkim automatycznie.

Panele fotowoltaiczne do taniego ogrzewania domu

Dla kogo korzystanie z nocnej taryfy jest zbyt uciążliwe, albo chce jeszcze bardziej obniżyć wydatki za ciepło, ten powinien zastanowić się nad dodatkową inwestycją.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu zapewni mu nie tylko bezpłatny prąd do uruchomienia pralki, lodówki, kuchenki lub oświetlenia, ale też energię do obsługi ogrzewania domu. Żeby tak się stało instalacja musi się składać m.in. z odpowiedniej liczby paneli. Nadwyżkę wyprodukowanego latem prądu można oddać do sieci energetycznej i wykorzystać zimą, gdy będzie on potrzebny do ogrzania domu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

IsidroIsidro

0 0

Hello.

My name is Isidro . I am an expert in posting articles and texts on various websites.

I'm interested in your site jastrowie24.pl

Would you be interested in a mutual cooperation? In fact, I have to propose you something but before starting working answer please this questionnaire in the link below: https://forms.gle/hTxtth46g6acCp2v8

It takes no more than 3 minutes but will clarify all the details of the project and accelerate each stage of your future partnership.

Thank you in advance for your time and I’m looking forward to a fruitful collaboration.

If you require any further information about the questionnaire or anything else, feel free to contact me by this email [email protected]

Best regards, Isidro
00:49, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%