Zamknij

OC komisowe - co warto wiedzieć?

00:00, 18.03.2021 artykuł sponsorowany

Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne OC, również w przypadku samochodów znajdujących się w komisach i u pośredników sprzedaży. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość wykupienia polisy na nieco innych zasadach przez osoby prowadzące podobną działalność. Czym dokładnie jest OC komisowe i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest OC komisowe?

OC komisowe działa na podobnych zasadach co klasyczna forma polisy, jednak przysługuje ono jedynie konkretnym osobom i pozwala na zawarcie na nieco inny okres. Z tej formy ochrony mogą skorzystać właściciele firm pośredniczących w zakupie i sprzedaży pojazdów. Oznacza to, że zwykły właściciel samochodu nie może nabyć OC komisowego, a jedyną opcją pozostaje wykupienie standardowej polisy na 12 miesięcy.

Istnieje jednak drobny wyjątek od tej reguły. Jeśli kupisz samochód w komisie, możesz w dalszym ciągu korzystać z OC komisowego, ale po wygaśnięciu umowy musisz koniecznie zaopatrzyć się we własną polisę. Ubezpieczenie wykupione przez firmę pośredniczącą w sprzedaży i kupnie pojazdów nie odnawia się automatycznie, dlatego bardzo łatwo zapomnieć o konieczności nabycia nowej ochrony. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wypowiedzenie umowy na ubezpieczenie komisowe zaraz po nabyciu auta i wybranie oferty na standardowych warunkach.

W takiej sytuacji konieczne jest porównanie dostępnych propozycji. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bowiem zupełnie inne ceny za dość podobny zakres ochrony. Wówczas niewątpliwie przyda się porównywarka OC rankomat.pl, która pozwala na błyskawiczne zestawienie dostępnych polis i wybranie propozycji najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb.

Wykupienie własnego ubezpieczenia OC wiąże się jednak z koniecznością wypowiedzenia ochrony komisowej. Następuje to poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w towarzystwie. W przypadku zmiany właściciela auta taka opcja jest dostępna w dowolnym momencie.

Kto może korzystać z OC komisowego?

OC komisowe mogą kupić osoby i podmioty, które:

  • prowadzą jazdy testowe,
  • rejestrują samochód za granicą,
  • rejestrują pojazd tymczasowo,
  • są posiadaczami aut zabytkowych,
  • pośredniczą w kupnie i sprzedaży pojazdów.

Wymienione osoby i firmy mogą jednak zdecydować się na klasyczną formę ubezpieczenia OC, a nie jego komisowy odpowiednik. Z tego powodu przed zakupem konkretnego samochodu warto zorientować się w kwestii polisy.

Po kupieniu auta nabywca wciąż może korzystać z OC komisowego zorganizowanego przez firmę, jednak w takiej sytuacji konieczne może okazać się dopłacenie do ochrony. Z tego powodu najkorzystniejszą opcją jest wypowiedzenie umowy zaraz po transakcji i zdecydowanie się na standardową formę ubezpieczenia. Po przeliczeniu, koszt komisowej polisy OC w ciągu roku może być nawet dwa razy większy niż cena zwykłej ochrony wykupionej przez nowego właściciela pojazdu. Takie rozwiązanie okazuje się jednak korzystne w sytuacji, gdy auto jest zarejestrowane na okres krótszy niż 12 miesięcy lub jest to pojazd zabytkowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%