Zamknij

Zwiększ swoją emeryturę

14:12, 26.01.2018 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Casus Kaczyńskiego 
O luce w systemie zrobiło się głośno dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu, który mógł zostać ofiarą idiotycznych przepisów. Mógł, ale nie został, ponieważ podczas składania wniosku o przyznanie emerytury został ostrzeżony przez pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak to w życiu bywa, przeciętny Kowalski musi jednak liczyć na siebie, zamiast ufać urzędnikom – według statystyk absurdalny przepis uderza co roku w dziesięć tysięcy osób przechodzących na emeryturę. Skąd wzięła się ta pułapka i jak zapewnić sobie najwyższą możliwą emeryturę?

Winna waloryzacja
Odpowiedzią jest waloryzacja, czyli mechanizm zwiększania nominalnej wartości świadczenia, który przeciwdziała utracie realnej wartości renty lub emerytury. Innymi słowy, chodzi o dopasowanie wysokości wypłaty do nieustannie rosnących kosztów życia. System waloryzacji jest dość skomplikowany, co prowadzi do powstania znaczących różnic pomiędzy świadczeniami, których wysokość ustala się w określonym miesiącu. Do tego w czerwcu przeprowadzana jest waloryzacja roczna, która nie dubluje się z kwartalną. Efekt? Najwyższa waloryzacja dotyczy ostatniego kwartału roku, który jest uwzględniany przy ustalaniu świadczenia, o które wnioskuje się w drugim kwartale. Jeśli uzyskuje się prawo do emerytury w październiku, opłaca się więc poczekać ze złożeniem wniosku do drugiego kwartału kolejnego roku, gdy waloryzacji dokonuje się za I, II i III kwartał poprzedniego roku.

10 % różnicy
Najgorszym wyborem będzie złożenie wniosku w czerwcu, gdy składka nie ulega podwyżkom kwartalnym. Jak wygląda to w praktyce? Waloryzacja za pierwszy kwartał roku przekracza zwykle 10%, podczas gdy waloryzacja za rok 2016 wyniosła około 6% (a zdarzały się lata, w których wynosiła ona 2-3%. Przy średniej emeryturze różnica wynikająca ze złożenia wniosku w (nie)właściwym momencie może więc wynieść 150-200 złotych. W niektórych latach stracić można 10 i więcej procent przyszłej emerytury, co powinno być wystarczającym powodem do wstrzymania się przed składaniem wniosku w szóstym miesiącu roku.

D.C.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%