Zamknij

Pozbądź się smoły

14:15, 26.01.2018 | P.K
Skomentuj

Odkładająca się smoła i sadza to problem, który najpierw doprowadzi do zmniejszenia wydajności kotła, a w ostateczności może spowodować groźny pożar. Z tego powodu nie wolno zaniedbać regularnej konserwacji komina. Jednym ze sposobów na usuwanie smoły jest stosowanie preparatu HANSA.

Nie przepalaj

Najgorszym rozwiązaniem jest próba samodzielnego przepalenia sadzy za pomocą drewna. W skrajnym przypadku doprowadzi to do niekontrolowanego zapalenia się warstwy smoły. Taki pożar jest wyjątkowo niebezpieczny i wymaga odpowiedniej techniki gaszenia. Zalanie rozgrzanego komina wodą może doprowadzić do jego pęknięcia. Interwencję trzeba więc zostawić specjalistom.

Bezpieczna alternatywa

Dbającym o bezpieczeństwo pozostaje więc zaprzyjaźnienie się z kominiarzem i profilaktyka. Sposobem na pozbycie się osadów smoły jest preparat Hansa. Jego zastosowanie polega na wsypaniu do pieca jednej lub dwóch miarek przed rozpaleniem i powtarzać procedurę dziesięć razy. Następnie należy używać środka co 4-5 rozpaleń.

Mieszanka składa się z kryształów katalizujących proces spalania drewna, dzięki czemu smoła w drewnie rozkłada się na palne gazy oraz wydzielających w wysokiej temperaturze gaz reagujący z osadem ze smoły i rozkładających jego strukturę. Sprawia to, że ze smoła staje się krucha (wyparowuje z niej woda), dzięki czemu przestaje być trwała i osypuje się z komina. Cały proces trwa kilka dni.

J.G.

tekst pochodzi z serwisu WybudujeMy

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone