Zamknij

Mandaty dla właścicieli psów! Weszły nowe, bardziej restrykcyjne przepisy

11:30, 12.04.2021 | GOSTYŃ24
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Uległy zmianie przepisy dotyczące opieki i nadzoru nad zwierzętami. Właściciele psów zapłacą wyższe kary za wyprowadzenie czworonogów jeśli nie będą się do nich stosować. Chodzi głównie o trzymanie zwierząt na smyczy i zakładanie niektórym psom kagańców w miejscach publicznych.

Jak czytamy w nowym dokumencie "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia" (art. 77 § 1 k.w.), a więc spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym, może grozić mandatem w wysokości od 50 do 250 złotych.

Jeszcze wyższy mandat - w wysokości 500 złotych otrzymają ci, którzy nie zachowają środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, stwarzającego swoim zachowaniem niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka (art. 77 § 2 k.w.).

Paragraf ten dotyczy głównie właścicieli psów uznawanych za niebezpieczne. Ich opiekunowie będą teraz musieli jeszcze bardziej uważać. Mandat będzie groził za samo wyprowadzanie psa bez kagańca.

Parki, place zabaw czy chodniki nie są z pewnością dobrym miejscem na spuszczanie psa ze smyczy, bo nigdy nie wiadomo, jak zwierzę się zachowa, i czy kogoś nie zaatakuje. Dlatego lepiej pójść na spacer tam, gdzie zwierzę będzie mogło spokojnie się wybawić.

A co ze sprzątaniem po psie?

Niestety niektórzy wciąż mają z tym ogromny problem. W Polsce nie ma ogólnokrajowych przepisów, regulujących kwestię kar za nieposprzątanie odchodów po czworonogu. Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r. kwestie regulują uchwały poszczególnych gmin, określające m.in. obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe.

Przepisy te mogą się więc różnić w zależności od miejsca zamieszkania, a właściciele psów, którzy nie sprzątają muszą się liczyć  z mandatem do wysokości 500 zł. 

(GOSTYŃ24)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%