Zamknij

Nowy budynek za 1,5mln powstanie w Sypniewie

19.07.2018

Nowy budynek za 1,5mln powstanie w Sypniewie

Do końca roku w Sypniewie ma powstać nowy budynek. Środowiskowy Dom Samopomocy, który ma służyć najbardziej potrzebującym. Ponad połowa kwoty jest zagwarantowana ze środków zewnętrznych.

Na lipcowej sesji radni zadecydowali o przesunięciach w budżecie, aby tę inwestycję zrealizować. Całość ma kosztować niemal 1,5mln złotych, z czego 750 tys to środki zewnętrzne. W poprzednim roku, miasto zobowiązane było oddać zdobyte pieniądze, gdyż nie udało się znaleźć wykonawcy w przetargach. W tym roku udało się ponownie uzyskać dofinansowania i inwestycja miała wynieść około 1 miliona złotych, lecz i tym razem trudno było znaleźć wykonawcy. Ostatecznie za kwotę 1,5 mln złotych budynek wybuduje lokalny przedsiębiorca Zbigniew Szydłowski. Wcześniej gmina nabyła poniemiecki budynek w Sypniewie przy ul. Mickiewicza  z myślą o inwestycji w przyszłość, miał być remontowany, wówczas uważano, ze zakup tego budynku przez gminę to trafna inwestycja. Zdecydowano się jednak, ze budynek nie będzie remontowany, lecz wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowy.  

Ośrodek ma służyć osobom niepełnosprawnym intelektualnie, a także tym z zaburzeniami wywołanymi chorobą alzheimera. na poczatek ma być to około 20 osób. Według MGOPS w Jastrowiu, na terenie gminy mamy około 50 osób, które się kwalifikują do pomocy. 

W tym roku ma wpłynąć od wojewody 870 tysięcy złotych, z czego 750 tysięcy na budowę inwestycji, a 100 tysięcy na wyposażenie, natomiast 20 tysięcy na funkcjonowanie jeszcze w tym roku. Dodatkowo rocznie do budżetu gminy będzie trafiało około 380 tysięcy złotych na funkcjonowanie ośrodka, co w dużej mierze pokryje koszty obsługi (zatrudnionych ma być 6 osób) oraz eksploatacje budynku. Część pieniędzy będzie musiała prawdopodobnie dołożyć gmina, ale jest to jedne z zadań obowiązkowych dla samorządu, stąd zasadność inwestycji, jak podkreślali Radni podczas głosowania nad przesunięciem środków w budżecie, aby udało się zrealizować inwestycję ŚDS.     


komentarz (1)

rudyrudy

1 0

Przepłacona inwestycja. Widziałem jak to wszystko powstawało w bólach.. 07:19, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz