Zamknij

Pobudujesz dom bliżej cmentarza? Tak chcą zmienić przepisy

16.46, 13.10.2021 Aktualizacja: 13.22, 19.10.2021

Pobudujesz dom bliżej cmentarza? Tak chcą zmienić przepisy

Zjednoczona Prawica chce zmienić zasady budowy w sąsiedztwie cmentarzy. W myśl projektowanych przepisów będzie można stawiać budynki w odległości 35 m od murów cmentarnych. 

Rząd przygotował projekt nowej ustawy o cmentarzach. Nowe przepisy mają zmienić m.in. zasady budowy w pobliżu miejsc pochówku. 

- Projekt przewiduje, że cmentarz nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 150 m m.in. od budynków: mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, niepodłączonych do sieci wodociągowej. Odległość może być zmniejszona do 50 m, jeżeli wspomniane budynki są podłączone do sieci wodociągowej. Podobnie zasady obowiązują dzisiaj - pisze serwis Prawo.pl.

Nowe przepisy mają pozwolić na budowę w odległości 35 m od murów cmentarnych, ale pod pewnymi warunkami.

W tym przypadku, rządzący chcą, żeby inwestycja była podłączona do sieci wodociągowej, a za murami znajdowały się kolumbaria.

Samorządy twierdzą, że to rozwiązanie jest zbyt zachowawcze. 

- Czekamy na opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli będzie wynikało z niej, że nie ma przeszkód, by budować bliżej niż 50 m, będziemy walczyć o zmniejszenie odległości - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. 

Wójcik wskazuje, że odległość powinna być zredukowana do 10 metrów. 

-  Kolumbarium nie stwarza zagrożenia sanitarnego, dlatego powinno się pozwolić budować w odległości już 10 m. Jesteśmy także za zmniejszeniem pozostałych rygorów. Obowiązujące przepisy powstały w latach 50. ubiegłego wieku, a od tego czasu wiele się zmieniło - mówił. 


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%