Zamknij

Komisja Rewizyjna w Jastrowiu straciła Przewodniczącego

21:44, 28.03.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Jednym z najbardziej gorących tematów wtorkowej sesji Rady Miejskiej było rozpatrzenie przez radnych skargi  Ryszarda Króla na przewodniczącego komisji rewizyjnej Janusza Siwaka. 

Całe wydarzenie ma swój początek 5 maja 2016 roku, gdy to radny Ryszard Król został wyproszony ze spotkania komisji rewizyjnej, która w tym czasie badała budżet i miała zająć się przedstawieniem opinii przy uchwaleniu absolutorium dla burmistrza Piotra Wojtiuka. Radny Ryszard Król uznał wyproszenie jego osoby za niedopuszczalne, argumentując to jako naruszenie zasady dostępu do informacji publicznej. Pojawiła się w związku z tym skarga na bezczynność przewodniczącego komisji Janusza Siwaka. Nieprecyzyjność przepisów kodeksu postępowania administracyjnego spowodowała początkowe nie uznanie pisma jako skargi przez radnych. Pismo było analizowane przez wszystkie komisje stałe na posiedzeniach. Sprawa powędrowała zatem do wojewody, który uznał, że pismo to  powinno uznać się jako skarga i rozpatrywać ją powinna Rada.Miejska Interpretacje prawników z WOKIS wskazywały natomiast, iż skarga powinna być rozpatrywana przez wojewodę, Podobne stanowisko skazywała interpretacja z MSWiA , którą udostępnił poseł Marcin Porzucek na prośbę przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Kurzyne. Mimo długo trwającej korespondencji pomiędzy wojewodą, a biurem rady , zdecydowano, że sprawę rozpatrzą ostatecznie radni. Pod koniec grudnia 2017 roku została powołana przez Rade komisja doraźna, która miała zająć się przygotowaniem uchwały i znalezieniem rozwiązania. W skład komisji weszli Agnieszka Kazberuk (przewodniczące komisji) ,Krzysztof Nagórski, Łukasz Cyruk, Jolanta Łatka, Zofia Pawłowska. 

Wypracowana uchwała wskazywała na niezasadność skargi i wskazała skarżącemu instytucję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Radny Krzysztof Nagórski, który uczestniczył w spotkaniach komisji doraźnej przedstawił zdanie odrębne, gdzie zarzucił Radnej Agnieszce Kazberuk, że sposób wypracowania wniosków był z naruszeniem zasad i stronniczy i nierzetelny. 

Co do samej uchwały padły także zastrzeżenia zarówno podczas wspólnej komisji jak i sesji , że uzasadnienie przygotowane przez radcę radnego łamie wręcz konstytucję, która :

cyt. treści uzasadnienia

Przewodniczący komisji może zaprosić na jej
posiedzenia osoby nie będące członkami komisji (ust.5) oraz Przewodniczący komisji może
zaprosić na jej posiedzenia:
1) radnych nie będących członkami komisji,
2) osoby zaangażowane na wniosek komisji w charakterze biegłych lub ekspertów
(ust.6). 
Nie może zatem ulegać wątpliwości, że to Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej
regulamin przypisuje uprawnienia organizacyjne dotyczące udziału w posiedzeniu Komisji
Rewizyjnej osób nie będących członkami tej komisji, od jego zatem decyzji zależy, czy
w posiedzeniu komisji mogą wziąć udział radni nie będący członkami Komisji Rewizyjnej
bądź inne osoby.
 

 

Tuż przed głosowaniem nad uchwałą, głos zabrał radny Adam Dzbuk, który nie ukrywał że komisja doraźna zamiast podjąć mediacje, tylko zaogniła problem i mamy głosować za lub , przeciw, aby Panowie swoich spraw dochodzili w sądzie. "Apeluję do Was chłopaki, Janusz, Rysiek. Nie możecie tej sprawy załatwić?"

Przewodniczący komisji Janusz Siwak zabrał wówczas głos, gdzie uznał, że jest w stanie przeprosić radnego Króla za to, że wyprosił go z posiedzenia komisji, co może i faktycznie nie powinno mieć miejsca.

W tym momencie przewodniczący, zarządził przerwę, bo okazało się, że może uda się po raz ostatni dojść do mediacji. W przerwie w kuluarach obydwie strony długo dyskutowały przy wsparciu radnego Adama Dzbuka.

 Po przerwie głos zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Janusz Siwak. "Szanowni Pańswo. Chciałbym przeprosić radnego Ryszarda Króla za to, że nie pozwoliłem mu uczestniczyć w spotkaniu komisji rewizyjnej. Jednocześnie zrzekam się funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej." - decyzja ta przyjęta została brawami , uznając odwagę i zachowanie radnego

Głos zabrała także w tym momencie druga strona w osobie Ryszarda Króla "Przyjmuje przeprosiny i wycofuję skargę na Przewodniczącego Komisji rewizyjnej"   

Mało kto spodziewał się, że tak potoczy się cała sprawa, ala jak się okazało było to chyba najlepsze rozwiązanie, na którego finał czekano niemal 2 lata. Obecnie na stanowisku Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej jest wakat i rada powinna go uzupełnić podczas najbliższej sesji. 

Grupa radnych skupiona wokół burmistrza Piotra Wojtiuka spotkała się jeszcze po sesji, aby ustalić strategię działań. Oficjalnych deklaracji nie ma i wszystko jest utrzymywane w ścisłej tajemnicy, ale najprawdopodobniej kandydatem na tę funkcję z obozu burmistrza ma być najmłodszy radny Łukasz Cyruk

 

 

 

 

(P.K)
REKLAMA

Komentarze (2)

HahaHaha

4 0

I kogo te rozgrywki radnych obchodzą ? Chyba tylko ich samych. Co z tego będzie miał zwykły obywatel ? Niech się Panowie z Rady kościelnej nawet pozagryzają, nikt po nich nie będzie płakał. 18:16, 30.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ale cóżale cóż

1 1

No i Zachar teraz będzie musiał się pomęczyć naukowo. Stary i po co Ci to? 19:32, 30.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© jastrowie24.pl | Prawa zastrzeżone